Кварталните пазари в Пловдив изчезват

13.01.2012 | 09:01
по статията работи: Петър Чернев
При преместването си Четвъртък пазарът намаля от 242 на 188 маси и въпреки редукцията едва 100 от тях са заети
Кварталните пазари в Пловдив изчезват

Пловдив загуби много от кварталните си пазарчета в последните няколко години. Основните причини за това са високите цени на наемите, лошите условия на труд и хипермаркетите, които привлякоха клиентите с атрактивни промоции и голямо разнообразие от стоки.

На мястото на оживените доскоро малки тържища, където хората от близките села предлагаха плодове и зеленчуци от собствената си градинка, сега са останали само празни ръждясали сергии. Не е по-розова картината и с големите общински пазари. При преместването си Четвъртък пазарът намаля от 242 на 188 маси и въпреки редукцията едва 100 от тях са заети.

Такава е съдбата на пазар "Каназирски”, който е част от търговския комплекс в близост до автогара "Родопи”. Той е частен и бе построен през 2005 г. върху реституирана земя, собственост на Мария Каназирска. Според пълномощника й Богдана Ряпова още от самото начало не е станал хубав пазар и не са били заети всички маси, защото хората от квартала пазаруват от борса "Лъч”. Въпреки това, обаче голяма част от сергиите са работели. От февруари 2010 г. започват да се опразват първо магазините в комплекса, а след това и масите на пазара. И повече от година и половина малкото квартално тържище стои празно, информира вестник "Марица".

"От месеци пускам обяви в интернет, че отдавам помещенията и сергиите под наем. Месечната такса за маса на тържището е 50 лв. Никъде в града няма толкова ниска цена. Въпреки това обаче кандидати няма. Никой не се е обаждал дори и само за информация. Положението е отчайващо за целия търговски обект", жалва се Ряпова.

Жената обясни, че собственикът на имота е построила пазара в памет на баща си и много държи той да остане и да функционира като такъв. Успокоява се с мисълта, че за разработването на един пазар са нужни десет години, но Богдана вече е изгубила надежда, че това ще се случи.

Надежда са загубили и тримата останали търговци на общинския пазар "Чайка” до Аграрния университет. "Когато дойдохме тук през 2000 година, имаше 17 сергии, а наемът беше 23 лв. на месец. Сега са едва седем маси, от които се ползват три. Месечният наем е 120 лв. през зимата, а през лятото, когато имаме повече стока, е дори по-висок", разказа Мария Петрова.

Жената обясни, че преди години търговците са си плащали целогодишно таксите, въпреки че са работили само през топлите месеци, за да си запазят правото на ползване на сергията. Толкова много са печелили, че са можели да си го позволят. След това започнали да идват производители от близките села, които излагали продукцията и си плащали ден за ден. В началото на кризата обаче се взело решение да се намали броят на масите и сега са останали три работещи - за цветя, плодове и зеленчуци.

Според Мария причината търговците да се отказват от този бизнес са на първо място големите хранителни вериги, които привличат клиенти с промоции и богат асортимент стоки. Лошите условия на труд по пазарите също били фактор. "Това е трета категория пазар. Тук няма вода и ток, няма тоалетна. Защо тогава плащаме такъв наем", негодува търговец от съседната маса.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 13.01   1610 г. – Галилео Галилей открива спътник на Юпитер – Калисто. 1822 г. – В Гърция е приет дизайнът на сегашния национален флаг. 1854 г. – Във...