Китайски студенти поставиха в неудобно положение търговския комисар на ЕС

10.09.2009 | 14:47
по статията работи: econ.bg
В Пекин Катрин Аштън връща визитата на китайските представители, които през май посетиха дискусията на високо ниво в Брюксел по икономическите и търговски въпроси
Китайски студенти поставиха в неудобно положение търговския комисар на ЕС

 

Китайските студенти успяха да извадят извън релси европейския търговски комисар Катрин Аштън по време на посещението й Пекин, предаде EUobserver. В китайската столица Аштън връща визитата на китайските представители, които през май посетиха дискусията на високо ниво в Брюксел по икономическите и търговски въпроси.

Като част от официалното си посещение европейският търговски комисар говори пред студенти от Пекинския университет за международен бизнес и икономика (UIBE). Слушателите учтиво изслушаха баронеса Аштън и ръкопляскаха на думите й, но след това свалиха маските й я засипаха с неудобни въпроси. Ключовото питане беше следното: „Защо ЕС даде статут на пазарна икономика на Русия, а на Китай не, въпреки че китайската икономика е по-напреднала и пазарът е по-отворен в сравнение с руския?” Статутът „пазарна икономика” ограничава антидъмпинговите мерки, които ЕС може да предприеме срещу дадена страна щом веднъж се е съгласил, че икономиката й е „пазарна”.

Отговорът на Аштън беше доста мъгляв, като тя посочи, че ЕС не може да даде на Китай такъв статут, тъй като самият Съюз не е подготвен за това. Според ЕК досега Китай изпълнява само едно от пет необходими условия за да получи статута.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 13.01   1610 г. – Галилео Галилей открива спътник на Юпитер – Калисто. 1822 г. – В Гърция е приет дизайнът на сегашния национален флаг. 1854 г. – Във...