През първата половина на годината стойността на износа на ЕС към Китай намалява с 2 млрд. евро до 37 млрд. Същата е и тенденцията при вноса на китайски стоки в общността - спад до 102 млрд. евро, спрямо 112 млрд. евро през първото полугодие на миналата година. Или дефицитът на ЕС при търговията с Китай намалява до 65 млрд. евро през първите шест месеца на годината. Това показват данните на "Евростат" само дни преди срещата ЕС-Китай, която ще се проведе в китайския град Нандзин.
Данните на статистиката показват, че през първата половина на годината Китай заема все по-важна роля в търговските отношения на ЕС с останалия свят. На азиатската държава се падат 7% от износа и 17% от вноса на държавите в общността. Делът на Китай се увеличава спрямо 6 на сто от износа и 14% от вноса през същия период на миналата година. По тези показатели Китай е вторият по важност търговски партньор на ЕС след САЩ.
Всички държавите от ЕС отчитат дефицит при търговията с Китай. Водещ износител е Германия, която изнася стоки за 16,2 млрд. евро (43% от общия износ на ЕС) за Китай. Следват я Франция (3,7 млрд. евро), Италия (3,4 млрд. евро) и Великобритания (2,5 млрд. евро). Най-голяма е стойността на вноса на китайски стоки в Германия - 21,86 млрд. евро. На следващо място се нарежда Холандия (малко над 16 млрд. евро) и Великобритания (13,89 млрд. евро).
Данните на "Евростат" за България показва, че за периода януари-юни сме изнесли стоки за 30 млн. евро към Китай, а вносът достига до 249 млн. евро.