Китай ще отпусне 20 милиарда долара на африканските държави за период от три години, съобщава “Би Би Си“. Кредитът е резултат от желанието за по-активен икономически обмен и дипломатически връзки.
Президентът Ху Дзинтао обяви отпускането на крупната сума по време на среща на високо равнище в Пекин, в която участваха и лидери от 50 африкански държави. Той посочи, че финансите ще бъдат усвоени за изграждане на инфраструктура, стабилизиране на селското стопанство и развитие на дребния бизнес. Дзинтао настоя и за по-тясна кооперация между Китай и африканските държави в дипломатическата сфера.
„Като развиващи се страни, Китай и Африка трябва да работят заедно в отговор на големите, които изнудват малките, силните, които доминират над слабите, и богатите, които потискат бедните в сферата на международните отношения“, изтъкна държавният глава.
Текущият кредит е двойно по-голям от предишния тригодишен заем, който Африка взе. През 2011 година пък търговията между страните е достигнала рекордното ниво от 166 милиарда долара.
На срещата присъства и Генералният секретар на ООН Бан Ки-Мун.
Африканският континент е изключително важен източник за суровини, които да подхранят икономически засилващия се Китай, като същевременно е и благоприятен пазар за евтините китайски стоки. Освен всичко друго, държавите имат полза и от огромните инфраструктурни проекти, които Китай влага поради активните си търговски отношения.
Въпреки позитивната нотка, все пак се ширят опасения, че Пекин остава сляп за корупцията. Съществуват различни твърдения за експлоататорски практики в Зимбабве, Замбия и други страни. Освен това са налични и констатации за наемане главно на китайски работници в китайските фирми, а не на местна работна ръка.
От китайска страна обявиха, че ще се фокусират върху отварянето на работни места за местното население и поддържането на курс на устойчиво развитие с африканските страни. Азиатският гигант също така ще съблюдава опазването на околната среда и културните особености в рамките на производствената си дейност на континента.