Когато потребителите отиват на почивка, правата им трябва да са по-добре защитени

13.10.2007 | 14:57
по статията работи: Апостол Апостолов
Кунева: "В договора, който подписах за присъединяването ни към ЕС, пише "евро"
Когато потребителите отиват на почивка, правата им трябва да са по-добре защитени
Потребителите не са достатъчно добре защитени, когато отиват на почивка. Това стана ясно по време на дискусия, която се провежда в рамките инициативата "Училище за потребители" с участието на еврокомисаря по защита на потребителите Меглена Кунева, представители на Комисията за защита на потребителите, Съюза на инвеститорите у нас, НПО, представители на туристическия бранш.

Дискусията беше посветена на туристическите услуги и в частност, на защитата правата на почиващите, които временно наемат собственост, като беше акцентирано на приета през 1994 г.  Директива за правото на временното ползване на недвижима собственост. Пояснено беше, че временно ползване на собственост е правото да се прекара известен период от време (т.е една или повече седмици) във ваканционен обект, в конкретен период от годината.

Според еврокомисар Кунева потребителите в ЕС ще се ползват от по-сериозна защита, когато купуват и препродават почивки с временно ползване на собственост. Целта е да се засили доверието им спрямо бизнеса, като се направят изменения в настоящата Директива. С тази мярка ще се осигури еднаква защита на потребителите в целия ЕС и равни условия за всички на пазара на временното ползване на собственост и на някои други ваканционни продукти.

„Съществуващата директива функционираше добре в собствените си граници", заяви комисарят за защита на потребителите и добави, че при продажбата на ваканционни продукти продължава да се упражнява силен натиск. На пазара има много нови продукти, които не се регулират от съществуващите закони. Потребителите са лишени от правата си и дейността на нелоялните търговци вреди на репутацията на законните предприемачи. С тези нови правила желаем да създадем равни условия за бизнес и формулирайки ясни и лесни правила, да осигурим на потребителите спокойствие и увереност, когато се записват за мечтаната си почивка", поясни Кунева.

По време на срещата стана ясно, че в ЕС е направено предложение договорът, които се сключва за такъв тип услуга, да е и на родния език на потребителя. Освен това се предвижда да се създаде Европейски потребителски център, в който ще се приемат сигнали по отделни казуси.

Меглена Кунева още съобщи, че до края на годината в Общността ще влезе в сила Директива за нелоялните търговски практики, която е изключително важна за новоприети страни като България. Тя включва “черен” и “сив” списък на нелоялните конкуренти, а също така се въвежда и понятието “среден потребител”. С нея се цели всичко да бъде ясно и точно формулирано за потребителя. Когато потребителят, например, получи сметката си за парно, той не е необходимо да бъде топлинен счетоводител, за да разбере какво пише на нея. Или пък когато потребителят наеме стая в хотел, той трябва да знае колко ще му струва услугата да ползва телефон от стаята и дали в тази услуга е включено ДДС, каза Кунева.

Беше също така споменато, че у нас е необходима сериозна информационна кампания както за потребителите, така и за тези, които предоставят услугите. “Във века на информационните технологии сме толкова малко информирани”, е общото становище на Съюза на инвеститорите в туризма. Такава информационна потребителска кампания, финансирана от Европейската комисия, ще стартира у нас след 2 години, стана ясно днес.

Запитана за позицията й относно казуса "евро" -"еуро", Кунева заяви, че в договора, който е подписала за присъединяването ни към ЕС, е записано "евро".

Кунева допълни, че най-тежки ще са разговорите по този въпрос с Европейската централна банка. "Мисля, че в ЕК има разбиране по този въпрос и се надявам да намерим решение, което ние справедливо очакваме", каза Кунева.

Тя отбеляза, че два пъти е поставила въпроса в колежа на комисарите, когато се е коментирал бъдещият договор за ЕС. Подчертах, че е важно всички страни да бъдат зачетени, включително и техните езикови особености, каза българският еврокомисар и увери, че нейният колега - еврокомисарят по езиковото многообразие Едуард Орбан, е добре запознат с позицията на България.


Следващата дискусия
от инциативата "Училище за потребители" на еврокомисар Меглена Кунева, с нейно участие, ще се проведе през месец декември. Предварително ще бъдат обявени темите за дискусията.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....