Кога и с колко ще се вдигне минималната заплата?

10.09.2013 | 10:35
по статията работи: Теодора Пенева
Правителствените разчети включват дата 1 октомври. На ход са социалните партньори
Кога и с колко ще се вдигне минималната заплата?

Минималната заплата да стане 340 лева от началото на следващата година? След последните дискусии между работодатели, синдикати и управляващи това е съвсем реален вариант, информира в. „Сега“.

Досега намеренията на кабинета бяха за двуетапно увеличаване на минималното възнаграждение – веднъж от 1 октомври 2013 г. и втори път от 1 януари 2014 г. Oдобрение на партньорите от Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) обаче изглежда малко вероятно, тъй като те застъпват полярни страни по казуса.

Работодателските организации смятат, че едно необосновано покачване ще доведе до фалити и сривове на пазара на труда. Синдикатите, обратно, твърдят, че административното увеличение на доходите „изсветлява“ икономиката и плащанията на възнаграждения. Те настояват минималният праг да се вдигне до 330 или 340 лева възможно най-скоро, след което да се търси вариант за нов темп на увеличение.

От процеса на договаряне на минималните осигурителни прагове между социалните партньори става ясно, че най-вероятното решение е повишение от 1 януари, коментира изданието. Препоръката на Министерството на труда и социалната политика (МТС) е била организациите да водят преговори, като се съобразяват с този размер на най-ниското възнаграждение.

От своя страна социалният министър Хасан Адемов коментира тази сутрин пред Нова ТВ, че увеличението е важно, но трябва да става с малки стъпки, за да не се нарушат икономическите баланси. Той не се ангажира с точен момент на въвеждане на новия праг.

По думите му в програмните документи на правителството е записана датата 1 октомври. "Ще направим всичко възможно това да се случи, но това зависи от дискусията в НСТС“, коментира Адемов. Той добави, че е необходимо преди всичко да бъдат изслушани аргументите и на работниците, и на работодателите, защото „държавата в този тристранен диалог е арбитър“. Крайното решение ще зависи от това дали аргументите в едната или другата посока ще надделеят.

"Минималната заплата е тази, която трябва да осигурява минимална покупателна способност. Колкото и да са, дори 450 лв., каквото е обещанието за края на мандата, също ще бъдат недостатъчни. Но така или иначе трябва да има съобразяване с икономическите реалности в страната, когато се върви към увеличение на минималната работна заплата", каза още министърът на труда и социалната политика.

Срещата на Тристранния съвет започна днес от 10:00 часа. На нея ще бъдат обсъдени новите текстове в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и Кодекса на труда, под председателството на вицепремиера по управление на европейските средства Зинаида Златанова.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...