Кой е служебният министър на финансите?

12.03.2013 | 16:30
по статията работи: Петя Бързилска
Подуправителят и ръководител на управление "Емисионно" на БНБ Калин Христов заема поста на финансист номер 1
Кой е служебният министър на финансите?

Калин Христов ще е министър на финансите в служебното правителство, стана ясно след като днес президентът Росен Плевнелиев представи неговия състав. Държавният глава съобщи, че министър-председател в служебното правителство ще е досегашният посланик на България във Франция Марин Райков.

Стана ясно, че ще има трима вицепремиери, но нито един от тях няма да бъде министър на финансите, както беше в правителството на ГЕРБ, където Симеон Дянков заемаше постовете на финансов министър и вицепремиер.

Във връзка с поканата от президента на Република България до Калин Христов да участва в служебното правителство като министър на финансите и за да бъдат спазени законовите изисквания на Закона за БНБ, той ще ползва неплатен отпуск и ще преустанови изцяло изпълнението на задълженията си като подуправител и ръководител на управление „Емисионно” през този период, съобщиха от пресцентъра на БНБ.

На основание на чл. 19, ал. 4 от Закона за БНБ Управителният съвет на БНБ е определил подуправителя Димитър Костов за изпълняващ правомощията на Христов в негово отсъствие. Оперативната дейност на управление „Емисионно” ще бъде ръководена от главния директор на управлението Ивайло Николов.

Докато е министър на финансите в служебното правителство, Калин Христов няма да участва в дейността и няма да получава възнаграждение като член на съвета на директорите на „Печатница на БНБ” АД и „Дружество за касови услуги” АД, където е бил избран във връзка с участието на БНБ в тези дружества.

Калин Христов е член Управителния съвет на Българската народна банка и подуправител, ръководител на управление „Емисионно”, от 23 октомври 2009 г. Преди да заеме тези длъжности, той е бил съветник на управителя на БНБ от октомври 2003 до октомври 2009 г., съветник на подуправителя на БНБ, ръководещ управление „Емисионно”, от февруари 2002 г.  до октомври 2003 г., експерт в дирекция „Икономически изследвания и прогнози” в БНБ между октомври 1997 и септември 2001 г.

От септември до декември 2001 г. е участвал като изследовател в проекта „Exchange Rate Issues” на централната банка на Великобритания. В периода януари 2001 – декември 2004 г. той е бил главен асистент в катедра „Финанси” на Университета за национално и световно стопанство (УНСС), София, а между февруари 1997 и декември 2000 г. е бил асистент в катедра „Икономикс” на същото учебно заведение.

От 2002 г. Калин Христов е член на Инвестиционния комитет на БНБ, а от 2005 г. – член на Комитета по парична политика на Европейската централна банка. Той е председател на УС на Българската макроикономическа асоциация и член на УС на Института за пазарна икономика. Автор е на множество самостоятелни публикации в страната и чужбина по проблемите на макроикономиката, паричната политика, паричния съвет, въвеждането на еврото, както и съавтор в статии и публикации на икономическа тематика.

Калин Христов е завършил УНСС през 1996 г. като магистър по макроикономика, роден е през 1971 г. в Плевен, владее свободно английски език.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
3.00/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...