Европейските пазари на акции отвориха на позитивна територия, следвайки изненадващо силни проучвания за промишлената активност в Китай през октомври. Солидните китайски PMI индекси, сигнализиращи за стабилизация на втората по сила икономика в света, допринасят за растеж на пазарите на суровини и респективно на компаниите от добивния сектор, като техният общи индекс SXPR нараства с 0,88%.
В началото на търговията и общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се повиши с около 0,5%, преди обаче да излезе на губеща позиция с 0,15% след някои разочароващи финансови резултати на серия водещи компании на Стария континент. По този начин индексът Stoxx Europe 600 е на път да отчете понижение за седма поредна сесия на търговия.
Акциите на две от най-големите петролни компании - Royal Dutch Shell PLC и British Petroleum се движат в различни посоки, следвайки техни противоречиви отчети за третото тримесечие на годината.
Акциите на Royal Dutch Shell PLC нарастат с 3,71%, тъй като холандската компания излезе на печалба от 2,8 млрд. долара през трите месеца до края на септември след загуба година по-рано и при прогноза на финансовите пазари за по-скромна печалба в размер на около 1,8 млрд. долара. В същото време акциите на British Petroleum падат с 2,47%, въпреки че британският петролен гигант отчете ръст на своята печалба с 38%, но благодарение на еднократни съкращения на разходите.
Британската банка Standard Chartered PLC, оперираща предимно в Азия, отчете печалба от 458 млн. долара, но при очаквания за печалба в размер на 601 млн. долара, като в същото време тя отбеляза, че нейното финансово развитие "все още не е приемливо". Това доведе до спад на нейните акции с около 5 на сто.
По-слаби финансови резултати провокираха спад с 3,23% и на акциите на датската компания за бижута Pandora A/S, докато акциите на Moneysupermarket.com Group PLC нарастват с 8,51%, след като тя изрази увереност, че ще изпълни заложените финансови резултати за цялата настояща година.
Немският фондов индекс DAX и френският CAC40 се колебаят около техните вчерашни нива на затваряне, италианският индекс MIB нараства с 0,31%, а испанският Ibex-35 - с 0,22%.
Британският индекс FTSE100 се повишава с 0,15% благодарение най-вече на рязкото поскъпване на акциите на Royal Dutch Shell PLC, но спадът на акциите на British Petroleum ограничават опитите за по-сериозен подем на лондонската фондова борса. Инвеститорите на Острова реагират със смесени чувства и на поредно добро проучване на агенция Markit за промишлената активност във Великобритания. Промишленият индекс PMI се понижи слабо до 54,3 пункта, но остава недалеч от неговия 27-месечен връх през септември от 55,5 пункта.
В същото време обаче, има рязко повишение на промишления ценови индекс до 69-месечен връх, което сякаш свежда до нула шансовете за ново понижение на основната лихва на Английската централна банка до края на годината.
Инвеститорите и от двете страни на Океана остават предпазливи преди утрешното заседание на Федералния резерв, въпреки много малките шансове за повишение на американските лихви преди президентските избори в САЩ, които са точно след седмица (на 8-и ноември). Политическата нестабилност и подновената несигурност относно изхода на тези избори също допринася за липсата на по-ясна посока на европейските пазари на акции, въпреки че последно проучване на NBC News показа, че Хилъри Клинтън продължава да води с 6 пункта пред нейния опонент Доналд Тръмп.
Това сякаш опровергава опасенията, че подновеното от ФБР разследване на скандала с имейлите на Хилъри Клинтън може да доведе до обръщане на резултата в деня на самите избори.