Парламентът реши да бъде създадена Комисия за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси. Това стана при гласуването на второ четене на промени в Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси.
Комисията ще е независим орган и ще се състои от председател и четирима членове, от които парламентът ще избира трима, включително председателя, Министерският съвет и президентът ще назначават по един. Мандатът на председателя и на членовете на комисията е петгодишен, те трябва да са с юридическо образование. Решено беше да имат право на не повече от два пълни последователни мандата. В състава на комисията от квотата на Народното събрание не може да има повече от един член, предложен от депутати от една и съща парламентарна група, записаха народните избраници.
Комисията ще установява конфликт на интереси на лица, заемащи публични длъжности. Тя ще събира доказателства по реда на Административно-процесуалния кодекс, ще изслушва и ще дава възможност за възражения. В двумесечен срок от откриване на производството комисията ще трябва да излезе с решение.
Установяването на конфликт на интереси не може да се извършва по анонимен сигнал, решиха още депутатите.
Мнозинството отхвърли предложението на Четин Казак от ДПС, когато се установи липса на конфликт на интереси, няма протест на прокурора или влязъл в сила акт на съда, заинтересованият, ако е бил уволнен или преследван за конфликт на интереси, да бъде върнат на работа и по съдебен път да търси обезщетение за претърпени имуществени и неимуществени вреди.
Не бе прието и предложението на Димо Гяуров от Синята коалиция служител на публична длъжност, който не обяви в декларацията си съществуваща несъвместимост, да бъде наказван с глоба от 3000 до 5000 лева, а при повторно нарушение - между 5000 и 10 000 лева, съобщи БТА.