Конкуренцията на интернет пазара у нас се засилва

08.01.2009 | 09:40
по статията работи: Петър Чернев
Мобилният Интернет у нас все още не е достатъчно конкурентен на фиксирания
Конкуренцията на интернет пазара у нас се засилва

Конкуренцията на интернет пазара през последните няколко години започва да дава резултат, след като вече повече от половината от него се държи от много на брой и раздробени локалните мрежи. Данните на Комисията за регулиране на съобщенията показват, че лидер към края на 2007 г. по брой абонати продължава да бъде БТК, но във все по-сериозни играчи се превръщат и кабелните оператори. В средата на 2008 г. телекомът има над 200 хил. потребители, сочат собствените данни на телекома.

Абонатите на ADSL мрежата му отреждат лидерското място и пазарен дял от 26%. На този пазар БТК е все още сама, като едва миналата година допусна на него и алтернативния оператор "Орбител", с когото подписа договор за битстрийм достъп до мрежата си. ADSL достъпът е възможен само ако клиентът има телефонен абонатен пост на БТК, което ограничава потенциалните нови клиенти. Веднага след БТК по брой абонати се нареждат двата най-големи оператора на кабелна телевизия - "Евроком" и "Кейбълтел", съответно с 9 на сто и 8 на сто. В групата на десетте топ доставчика попадат още големи LAN доставчици и едни от първите интернет компании в страната. Четвърти според подадените в регулатора данни с пазарен дял от 5 на сто е софийският оператор "Мегалан нетуърк", който обявява над 50 хил. клиенти на услугите си само в София. Останалите шест след него държат под 5% от пазара, което е знак, че въпреки окрупняванията консолидацията в този сегмент на пазара все още не е завършена.

Най-популярните технологии

Три са най-популярните технологии за достъп до Интернет - LAN, АDSL и кабел, за разлика от 2005 г., когато кабелният достъп е бил на второ място по процент на използване, следван от АDSL. Само 25 кабелни телевизии от 564 регистрирани предприятия са декларирали, че предоставят достъп до Интернет чрез мрежите си в повече от 90 населени места. От края на 2007 г. на българския пазар се появиха и оператори, които ползват нова технология за широколентов достъп - WiMAX. Засега абонатите им са едва 0.3% от общия брой абонати, като се очаква той тепърва да расте, без да предизвика съществени размествания на пазара в следващите две години. Засега според анализа на регулатора мобилният Интернет, предлаган от GSM операторите, било от мобилен телефон или от компютър чрез карта за достъп или модем, не е еквивалентен като скорост, качество и цена на фиксирания. При използване на UMTS технология скоростите за сваляне и качване на информация са до 384 kbps, която е доста под скоростите на кабелните мрежи например, чиято най-ниска предлагана скорост е 1 Mbps, а при ADSL - е 3 Mbps.



Пак за "последната миля"

От анализа на пазара на широколентов достъп ще произтекат и мерките, които регулаторът ще наложи на БТК за допускане на конкурентни оператори до мрежата си. Фактът, че една компания - "Орбител", при това без собствена инфраструктура, има договор за битстрийм достъп, показва, че засега мрежата на историческия оператор остава по-скоро затворена. "Ако искаме и други телекоми да предлагат широколентов Интернет, БТК трябва да ги допусне до мрежата си, а комисията няма други ходове, освен да наложи задължения на историческия оператор", смята зам.-председателят на регулатора Валентин Хараламбов. Той обаче посочва, че докато тече този процес на отваряне на БТК за конкуренти, алтернативните оператори търсят други решения. Едно от тях е изграждане на собствена инфраструктура. Към него прибягват най-вече операторите, които работят на територията на София и вече не разчитат на БТК.

"Градските и кварталните мрежи се развиха благодарение на това, че през последните 7-8 години не беше даден достъп до т.нар. последна миля. Това принуди операторите да търсят други решения и не даде по-добра позиция на БТК, защото конкурентите й станаха независими", коментира Петьо Стайков, член на борда на "Евроком". За последните няколко години по думите му компанията е инвестирала няколко десетки милиона евро в мрежата си и за пускането на нови услуги.

"За нас мрежата на БТК не представлява интерес, защото е остаряла и не може да постигне скоростта на ползваната от нас технология "оптика до сградата" (FTTB), заяви и изпълнителният директор на "Мегалан нетуърк" Йордан Йорданов. Компанията започва бизнеса си с изграждане на собствена мрежа. Само през миналата година за преизграждане на мрежата си по технологията FTTB, за стъпването си в нови софийски квартали, за стартирането на IP телефония и интерактивна цифрова телевизия, е инвестирала над 14 млн. лева. Плановете им за тази година включват ново разрастване и 80-100% покритие на София.

Компаниите, които все пак подписаха договор за битстрийм достъп, но в крайна сметка не се възползваха ефективно от него, посочваха като неизгодно условие от страна на БТК малкия марж между цената на едро, която телекомът им дава, и тяхната цена на дребно към крайния клиент, който не им оставяше място за печалба. В пазарния си анализ КРС предвижда ценови контрол и ограничения върху цените на битстрийм достъп. Като оператор със значително пазарно въздействие БТК трябва да доказва пред регулатора, че исканите от него цени са разходоориентирани.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...