Конституцията ще разрешава до 2% дефицит

21.04.2011 | 10:14
по статията работи:
Фискалният борд, предложен от Симеон Дянков, е претърпял значителни промени. Вицепремиерът обсъди промените с предствители на "Синята коалиция"
Конституцията ще разрешава до 2% дефицит

Кодова дума за SMS-играта на Econ.bg (за периода 21-25 април 2011 г.): GODINI

Повече за играта ще научите ТУК. Участвайте, за да  спечелите големите награди, които раздаваме по случай 10-ия рожден ден на Econ.bg!

*Информацията е актуализирана към 14.25 ч.

Фискалният борд, който бе замислен от вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков, е претърпял значителни промени и ще бъде предложен в нов вид на депутатите. Максимално разрешеният от конституцията бюджетен дефицит ще бъде 2% от БВП, а преразпределителната роля на държавата ще се ограничи до 40% от БВП. Около този вариант има много по-голям консенсус сред политическите сили и шансовете му да бъде одобрен от парламента стават все по-високи, твърдят запознати.

Целта на т.нар. "пакт за финансова стабилност" е да покаже пред света и еврозоната, че България се ангажира дългосрочно да следва устойчива фискална политика. Изключения ще се правят само за форсмажорни обстоятелства като войни, бедствия и др., обяснява в днешния си брой вестник "Сега".

Първоначалният вариант от февруари предвиждаше разрешеният дефицит да е до 3%, каквато е и задължителната граница в ЕС. Февруарската идея на Дянков обаче предвиждаше паралелно с максимума от 3% да се въведе и сложна формула, чрез която допустимият дефицит или излишък за съответната година да зависи и от прогнозата за ръст или спад на икономиката. Например салдото трябваше да се подобри с поне 37% от размера на очаквания растеж, а ако има криза, дефицитът за следващата година щеше да може да се вдигне най-много с 37% от предвиждания икономически спад. Така държавата щеше да се наложи драстично да реже всякакви разходи, за да влезе в нормите в лоши времена. В крайна сметка обаче Дянков се е отказал от сложната формула и е намалил фиксирането на дефицита на 2 на сто. Остава неясно каква отговорност ще носят правителствата, които излязат от ограничението на дефицита в конституцията.

Другото, за което Дянков държи да се впише в основния закон, е, че преките данъци, в т. ч. данък печалба и налогът върху личните доходи, ще могат да се променят само с 2/3 мнозинство в парламента. По тази точка, която цели запазване у нас на най-ниски данъчни ставки в ЕС, няма промяна в сравнение с първоначалните планове на министъра.

Третата мярка от пакта обаче също е трансформирана. Според нея бюджетът ще харчи максимум 40% от БВП, но с включване на средствата от ЕС. През февруари идеята беше ограничението да е 37%, но без вноската за ЕС и националното съфинансиране по европрограмите. Освен това тази мярка няма да се вписва в конституцията, а в устройствения закон за бюджета, предвижда най-новият вариант на пакта на Дянков.

Министърът вчера за пореден път обсъди предложението си с ДПС и "Атака". Днес той се срещна с предствители на "Синята коалиция":

Подкрепа за 2/3 от идеите в пакта за стабилност на финансовото министерство. Това стана ясно по-късно днес, когато министър Дянков проведе втори кръг консултации с парламентарните сили. Този път той си спести среща с БСП, защото не считал за полезни разговорите със социалистите.

По думите на министъра единствено "Сините" от партиите, с които е разговарял, не подкрепят предложението му, залегнало в пакта, промените в преките данъци да се гласуват от парламента с мнозинство от 2/3 от всички депутати.

По моментите за широко балансирания бюджет има подкрепа, каза Дянков, като припомни, че това е обсъждано на експертно ниво през предходните седмици с представители на "Синята коалиция" и те вече са удовлетворени от промените там. Широко балансиран бюджет с до 2% дефицит без да има формула година за година, обясни параметрите финансист номер едно. Според него се е харесала и мярката за държавни разходи до 40% от БВП и евросредствата.

Продължава убеждаването по мярката за две трети мнозинство за промени в преките данъци, където "трябва да има допълнителни анализи и убеждения" защо това е важно, информира Dariknews.bg.

Две седмици ще са нужни на юристи на ведомството да довършат работата по пакта, а след това се очаква да бъде внесен от депутати от ГЕРБ като проект за промени в Конституцията.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...