Концесия на Летището в София би спестила на държавата много разходи и би подобрила управлението на терминалите. Това заяви вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков при обсъждането на партньорството между бизнеса и държавата. От думите му не стана ясно дали той има предвид единият или двата терминала на аеропорта, предаде БТА.
Идеята за отдаване на части от Летище София не е нова. През май правителство одобри отдаване на концесия на карготерминала на аеропорта. Мярката беше залегнала в програмата за ускорена процедура за концесиониране в Министерството на транспорта, информационните технологи и съобщенията, която беше представена в началото на месец април.
Оценката, която прави Агенцията за малки и средни предприятия на фирмите, кандидатстващи за кредит, може да се прави и от банките. Тази дейност на агенцията е излишна, защото банките имат кредитни регистри на фирмите и не е необходимо те да се правят още един път, коментира още Дянков. Той даде пример как държавата може да се освободи от излишни дейности и да ги прехвърли на частния сектор.
Тече обсъждане на това как парите в Сребърния фонд да се управляват по-добре. Сега те са на депозит от 0.13 на сто годишна лихва в БНБ.
Министърът посочи, че единственият път за развитие на фирмите в близките 10 години ще бъде най-вече чрез собствено финансиране. Схемите на Гърция, която формира голям бюджетен дефицит и на Ирландия, където дълговете на банките блокираха финансите на държавата, няма да получат подкрепа в ЕС поне през следващото десетилетие, смята Дянков.
България трябва да има ниски данъци, които да привлекат чужди инвеститори, а те да изграждат инфраструктурата и да намират партньори сред българския бизнес. Дянков добави, че бюджетът на страната за 2011 г. е по нов икономически механизъм, който за първи път ще разпределя около 35 на сто от БВП.