Българският еврокомисар и зам.-председател на Европейската комисия Кристалина Георгиева обяви, че напуска поста си в Брюксел и на 2 януари 2017г. ще заеме висша позиция в ръководството на две структури от групата на Световната банка, отговарящи за кредитната дейност на тази институция.
"За мен е чест, че през последните седем години работих за Европейския съюз и България като комисар по хуманитарна помощ и като Заместник-председател по бюджет и човешки ресурси", се казва в официалното ѝ изявление.
В него тя обяснява, че когато през 2010г. е приела номинацията за член на Еврокомисията, е напуснала "не просто работата и организацията, която обичах, но и една цяла сфера на дейност: международното развитие.
"След като внимателно обмислих предложението да стана Главен изпълнителен директор на Световната банка, реших да го приема. Връщам се към работата, която продължава искрено да ме вълнува и която ще ми позволи да помагам и на Европа, и на света."
В текста на английски се посочва, че Георгиева ще ръководи Международната банка за възстановяване и развитие и Международната асоциация за развитие (IBRD/IDA). Това са две от петте институции, формиращи Групата на Световната банка.
Останалите са Международната финансова корпорация (IFC), Международната асоциация за развитие (IDA), Международния център по регулиране на инвестиционни спорове (ICSID) и Многостранна агенция за гарантиране на инвестициите (MIGA).
Според в. "Гардиън" постът, който Георгиева ще заема в системата на Световната банка, е новосъздаден, но на практика тя ще наследи функциите на Сри Муляни Индравати, бивш управляващ директор и главен оперативен служител в организацията.
Длъжността й в Европейската комисия, когато тя подаде оставка, временно ще се поеме от Гюнтер Йотингер.
Според съобщението на Европейската комисия се очаква Георгиева да се оттегли не по-късно от 31 декември 2016г. в полунощ. Това зависи и от хода на преговорите за бюджета на ЕС. През това време председателят Жан-Клод Юнкер я е помолил да работи в тясно сътрудничество с Йотингер.