Кръгът Доха – кой ще коли и беси на решителната среща в Женева на 21 юли

17.07.2008 | 18:00
по статията работи: econ.bg
В навечерието на решителната среща в Женева ще участват много делегации, но четирима души ще решат изхода на преговорите – да има или да няма отваряне на световните пазари
Кръгът Доха – кой ще коли и беси на решителната среща в Женева на 21 юли


На 21 юли лидерите на 30 държави от цял свят ще се опитат окончателно да постигнат компромис в търговските преговори от Кръга Доха, който да задоволява всички. По план този кръг от преговори трябваше да е приключил преди няколко години, но борбата за по-добри позиции при отварянето на пазарите и интересите на различните държави и организации поставиха под сериозен въпрос успешния край на преговорите.

В навечерието на решителната среща в Женева ще участват много делегации, но четирима души ще решат изхода на преговорите – да има или да няма отваряне на световните пазари? Тези четирима души са европейският комисар на търговията Питър Менделсън, главният търговски представител на САЩ Сюзън Шваб, индийският министър на търговията и индустрията Камал Нат и бразилският външен министър Селсо Аморим. Ето накратко и техните портрети, представени от AFP:

Питър Менделсън

Не стига, че договарянето на международно търговско споразумение от величината на това от Кръга Доха е сложна работа, но Менделсън успя да си усложни още повече нещата като не прояви достатъчно дипломатически такт при уеднаквяването на позицията на страните-членки на ЕС. Комисарят по търговските въпроси настрои срещу себе си втората най-влиятелна икономика в ЕС – Франция и проведе няколко яростни престрелки с френския президент Никола Саркози, който открито заяви несъгласието си с позицията на Менделсън и го обвини в "значителен принос" за отказа на Ейре да ратифицира Лисабонския договор. От своя страна бившият финансов министър на Великобритания заяви, че Саркози подкопава авторитета му. Менделсън е в близки отношения с британския премиер Гордън Браун и предвид факта, че няма да се кандидатира за втори мандат като еврокомисар, успешният край на преговорите от Кръга Доха би бил истински ракетен двигател за по-нататъшната му политическа кариера.

Сюзън Шваб

53-годишната американка беше назначена за главен търговски представител на САЩ през 2006 година и подобно на ситуацията с европейския й колега Менделсън, срещата в Женева се очертава като последен шанс за Шваб. По време на цялата си политическа кариера тя се е занимавала основно с търговски въпроси, но само два месеца след назначението на сегашния си пост Шваб предизвика истинска буря с отказа си да преразгледа позицията си за увеличението на селскостопанските субсидии за американските фермери. Този отказ е считан за основна причина за провала на срещата на министрите на страните-членки на СТО през 2006 година. Преди да бъде назначена за главен търговски представител Сюзън Шваб получи изрична заповед от Конгреса – „Не желаем „недоизпечено” споразумение за либерализация на търговията на американските пазари”.

Камал Нат

Подобно на Сюзън Шваб индийският министър на търговията и индустрията непреклонно брани интересите на индийските фермери. Той заяви в прав текст, че Делхи няма да жертва бъдещето на селскостопанските си производители, за да постигне споразумение за либерализация на пазарите. Но на своя територия министерството на Нат действа в „стил Китай” и с всякакви средства се мъчи да увеличи износа – политика, която среща жестока съпротива от индийските фермери, на чийто гръб се стоварва целия товар. За чуждестранните инвеститори обаче Нат е реформатор и иноватор, тъй като постепенно отваря за инвестиции отвън сектори като търговията на дребно и недвижимите имоти.

Селсо Аморим

Аморим, който е външен министър на Бразилия от 2003 година, е съсредоточил усилията си към интеграцията на Южна Америка в световната икономика и връзките на Бразилия с Азия. Той има репутацията на човек, с когото е трудно да се преговаря, но желае силно постигането на споразумение за свободна търговия в глобален мащаб, дори това да означава пренебрегване на някои двустранни отношения. Заедно с Камал Нат, Аморим е гласът на Г-20 – организацията на развиващите се икономики, която е своеобразен мост между САЩ и Европа.

   

  

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...