Кърджали и германско дружество ще си сътрудничат в областта на земеделието и туризма

09.05.2007 | 13:03
по статията работи: econ.bg
През март 2009 година GTZ ще приключи работата си в България

Областният управител Ангел Коджаманов се срещна с представители на Германското дружество за техническо сътрудничество /GTZ/– Програма за насърчаване на икономиката и заетостта. Обсъдени бяха по-нататъшните контакти с GTZ през оставащите две години, в които програмата ще продължи да работи в България. Това съобщи говорителката на областната управа Галина Стефанова.

"Запознах се наскоро с дейността на GTZ в областта. Ясно е, че и досега е имало полезно взаимодействие с основния партньор на програмата тук. Подпомогнати са обаче отделни предприемачи и фирми, направена е демонстрация, че проблемите могат да се решават с общи усилия. Сега бих искал посоката на сътрудничество малко да се промени – да намерим начина, чрез който всяко инвестирано евро от Германия в област Кърджали, да се мултиплицира така, че да подпомогне и бъде полезно за колкото е възможно повече хора", каза в изложението си областният управител и подчерта, че е важно програмата да заработи не само в община Кърджали, а да е полезна и за предприемачите от всички общини на областта, заяви Ангел Коджаманов.

Два са основните приоритети за икономическото бъдеще на областта, според областния управител, в които сътрудничеството с GTZ може да продължи още по-успешно. Това са земеделието и туризма. Да бъде направено проучване от немски и български специалисти, което да посочи конкретни земеделски култури, които биха могли да се развият като алтернатива на традиционния тютюн. За нас ще е важно обаче да бъдат отчетени спецификите на отделните територии на областта – вид почва, разпокъсаност на обработваемите площи, наличие на възможност за поливане и т.н., посочи Коджаманов.

Още по-важно ще е агроикономистите да посочат може ли съответната култура да изхранва в годишен аспект едно семейство. И не на последно място, препоръките да бъдат съобразно тенденциите на световния пазар, подчерта областният управител.

GTZ би могла да съдейства с консултантска помощ и за очертаване на туристическият продукт, който би заинтересовал немският турист така, че да дойде в Кърджали и да остане поне няколко дни.

Откакто съм областен управител са ми представени с килограми стратегии за развитието на туризма в областта. Те обаче основно са упражнения на хора, които са доста далече от развитието на този бранш. Бихме искали да получим експертно съдействие, за да развием устойчиво туризма като индустрия, като бизнес, за да се превърне той в траен поминък на хората от областта, поясни Коджаманов.

През март 2009 година GTZ ще приключи работата си в България. Причината е, че страната вече е член на Европейския съюз. Областният управител и представителите на програмата заявиха категорична готовност да продължат сътрудничеството в оставащото време така, че след близо две години да се поздравят с добре свършена работа по конкретните приоритети. /Кърджали Инфо

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...