евидно е, че преди седмица мнозинството в парламента се гласеше да състави комисия, която да разследва поръчките и договора за АЕЦ "Белене". Сега изведнъж министърът на икономиката води някакви хора в парламента. Очевидно това, което се случва чисто политически, е, че правителството бяга от отговорност. Това каза председател на УС на Института за пазарна икономика и ръководител на екипа, който следеше и анализираше проекта АЕЦ "Белене" Красен Станчев в предаването "Преди всички" на БНР.
До момента имало четири анализа, които доказват че проектът е безсмислен от икономическа гледна точка. Няма нито един подробен анализ, който да доказва, че има интерес от строеж на централата. Станчев допълни: "Няма отговор на няколко въпроса – необходима ли е такава централа, кой ще купува тока от нея и какво ще става с отработеното ядрено гориво и защо трябва българските поколения граждани да стопанисват някаква централа, от която никой няма нужда. По българския закон, който не беше спазен при предишните две правителства, работата, свързана с обосновка на атомни централи е работа на правителството".
Междувременно спорни фигури изплуваха покрай кандидата да строи частна АЕЦ "Белене" - "Глобал пауър консорциум".
Анчо Бадев - представителят за България на участващата в консорциума "Куантум Груп", е неуспял кандидат-приватизатор на "Софарма" и на Варненската корабостроителница. Тогава той бе в центъра на поредица скандали. "Доколкото го опознах, не мога да кажа добра дума за него", заяви бивш високопоставен държавен служите. Изявилият се в парламента като говорител на консорциума Самуел Реди се оказа познат в международните енергийни среди като участник в "загубени каузи", пише в. "Труд".
Не съвсем безизвестни се оказаха бъдещите частни инвеститори в АЕЦ “Белене”. Но някои техни проекти са определено “кухи”. "Глобал пауър” е регистрирана в американски щат Делауеър. Активи на негово име не са записани.
“Компанията беше специално регистрирана в щата Делауеър, защото такива бяха изискванията на правителството - да има федерална регистрация”, обясни шефът на “Риск инженеринг” Богомил Манчев - човекът, довел инвеститора. Той допълни, че отдавна правителството е било наясно с намеренията на американското дружество, но едва сега те се обявяват официално. Компанията ще привлече западни инвеститори в проекта за “Белене”, които по предварителни изчисления трябва да вложат в централата 8 млрд. евро. В оценката са включени и дълговете на Националната електрическа компания.
Консорциумът “Куантум груп” има обща фирма с българската “Риск инженеринг” - “Куантум инженеринг”. Самата “Риск инженеринг” е дългогодишен партньор на АЕЦ “Козлодуй” и консултант на АЕЦ “Белене”. Общото дружество на “Риск инженеринг” и “Куантум груп” е представител в България на руските арматурни заводи “Пензтяжпромарматур”, които доставят за фирми като “Газпром” и “Атомстройекспорт”. Досега “Куантум инженеринг” са изпълнявали поръчки на АЕЦ “Козлодуй” за доставка на части.
“Компанията “Куантум инженеринг” беше създадена за друг проект, тя няма нищо общо с “Белене”, категоричен беше Манчев.
Координатор на “Куантум Груп” е Анчо Бадев. Името му се свързва с фалиралата "Кристалбанк". Той е участвал в ръководството, като на акционерните събрания гласувал от името на фирма “Випа инвест”.
Името на Бадев изплува покрай приватизацията на “Софарма” през 1999 г. и на “Варненска корабостроителница” през 2003 г. Тогава той участва в сделките със съпругата си, която се представя за индонезийска принцеса - Анна-Мария Пурнавати. Бивш високопоставен държавен служител, сблъскал се с него покрай сделките, се изказа неласкаво за Бадев.
“Бадев е просто служител, знам, че е известен, но той може да бъде сменен по всяко едно време. Същото се отнася и за Самюел Реди”, коментира Манчев. Според информация от дипломатическите среди името на втория също се появява около съмнителни сделки. Някои дипломати дори изразиха опасения, че е “мошеник”.
Интерес предизвиква и сайтът на “Куантум груп” - quantumgroupus.com. Той впечатлява с толкова "уникални постижения", че човек се пита дали не става дума за шега. Сред ключовите проекти е създаването на първия клонинг на компютър “Епъл Макинтош”, изработен през периода1989-1990 г., който работел два пъти по-бързо от оригинала.
Групировката твърди, че още в края на 60-те години на миналия век един от нейните създатели, още като 16-годишен математик, е поставил основите на нанотехнологията. Руснаците трябва да са благодарни и с това, че компанията е подкрепила нейната изпаднала в затруднение космическа индустрия, като през 1992 г. е пуснала първия частен спътник с руска ракета.
В интернет няма и думичка потвърждение на тези постижения.