Проектът АЕЦ "Белене"върви към размразяване 1

26.09.2012 | 14:36
по статията работи: Петър Чернев
Мистериозен американски консорциум с интерес да продължи строежа на централата. Няма да се искат държавни гаранции от България
Проектът АЕЦ "Белене"върви към размразяване

На фона на последните спорове между България и Русия около АЕЦ "Белене", проектът отново излезе на преден план. Това се случи по време на заседание на икономическата комисия в парламента. На нея беше представен мистериозният американски консорциум "Глобъл пауър консорциум”. С хронология на събитията може да се запознаете в следващия материал: 

 

"Поехме ангажимент ако има заявен интерес от инвеститор за строеж на АЕЦ „Белене” като частен проект, да ви информираме. Има заявен инвестиционен интерес". Това каза в началото на заседанието на Парламентарната икономическа комисия министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, предаде агенция “Фокус”.

Интересът идва от американският консорциум "Глобъл пауър консорциум”. Това съобщи на заседанието на парламентарната икономическа и енергийна комисия Самюел Реди от компанията. Той представи параметрите на предложението си в присъствието на министър Делян Добрев.

В разговори сме с НЕК. Ние сме в контакт с няколко компании, които да се присъединят към консорциума. В етап сме на разработване на меморандум за членство в консорциума. Процедурата, която ще следваме, е следната – първоначално НЕК да създаде проектна компания, при което активите и пасивите, свързани с проекта "Белене”, ще бъдат прехвърлени към проектната компания. Много добре осъзнаваме, че този процес и проект са сложни по своята същност. Опитваме се да анализираме проекта във всички аспекти. В разговори сме с руската компания „Атомстройекспорт”. Те изразяват интерес да водят преговори с нас. Намерението ни е след оформянето на меморандума да пристъпим към реални действия с тях", заяви Реди.

Американският консорциум не търсел никакви финансови гаранции от страна на българското правителството за проекта. Той щял да бъде на 100% гарантиран от средства от американски компании. "Активите, които ще придобием от НЕК, ще са по справедлива пазарна стойност”, добави Реди.

Първата ми среща с инвеститора "Глобъл пауър консорциум" реших да е в парламентарната комисия. Още не сме избрали изпълнител. Това каза още Добрев.  Така той отговори на въпрос на депутата от БСП Румен Овчаров – „Как беше проведена процедурата за обществена поръчка, по която вие избирате инвеститор?"

Проектът ще се размрази при задоволителна оферта:

Впоследствие стана ясно, че председателят на Народното събрание Цецка Цачева ще внесе утре в парламента проект на решение за даване на мандат на правителството за водене на преговори за централата. Тя добави, че ако има интерес към строеж на площадката в Белене, трябва да бъде променено решението на НС за прекратяване на проекта.

"Подновяването на преговорите с частния инвеститор за проекта АЕЦ „Белене” не означава, че няма да се прави парламентарна комисия за проекта, за да покажем истината на обществото за това как са сключвани тези договори и споразумения". Това каза пред журналисти в парламента министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев след заседанието на икономическата комисия.

Той обясни, че дори проектът "Белене" да се реализира, все още има възможност да бъде построен и VII блок в АЕЦ "Козлодуй". По този повод беше обяснено: "Разликата е, че ако се реализира „Белене”, няма да имаме реактор, за който се опитваме да намерим място в хибриден проект, а ще имаме по-голяма гъвкавост по отношение на VII на АЕЦ „Козлодуй”

Министърът добави: „Размразяването на проекта „Белене” ще се случи едва, ако получим задоволяваща страната ни оферта. Няма да отменяме решението на Министерския съвет и на Народното събрание за стартиране на проекта „Белене”, ще започнем преговори с инвеститора”.

Русия: АЕЦ "Белене" е добър проект

"Атомстройекспорт" засега не води преговори, но интересът на американската компания към АЕЦ "Белене" още веднъж доказва, че това е добър проект. Това заяви за БГНЕС източник от държавната руска енергийна компания.

Той добави: "Aко има действителен интерес от страна на американски инвеститор за изкупуването на проекта АЕЦ "Белене" това само идва като потвърждение за това, че проектът е икономически изгоден, рентабилен и абсолютно реалистичен. Именно това нееднократно заявяваха европейските експерти в областта на енергетиката".

Неназованият източник обяви, че засега не се водят преговори с потенциалния нов инвеститор. Няколко часа по-рано от американския консцориум представиха коренно противоположна информация и обявиха, че водят преговори с
"Атомстройекспорт". Тогава Реди заяви: "Вече сме влезли в преговори с руската компания "Атомстройекспорт". Очевидно те ще бъдат доставчика на ядрената част от проекта - ядреното оборудване и горивото. Засега те заявяват интерес да водят преговори с нас".

Кой е новият инвеститор:

Представителите на „Глобъл пауър консорциум” пристигнаха с финансиста Емил Хърсев и Богомил Манчев, който е председател на Българския ядрен форум и собственик на един от консултантите на проекта за АЕЦ "Белене" – "Риск Инженеринг". Двамата обясниха, че са консултанти на американците.

Кандидат за мажоритарен дял в консорциума за АЕЦ "Белене" е инвеститорският фонд "Квантум Груп" (Quantum Group), обяви неговият представител Арун Савкур. От сайта на фонда става ясно, че се занимава с проекти в областта на телекомуникациите, електроенергията, медиите, както и недвижимите имоти. Той работи в страни като Русия, Канада, Китай, Мексико, Бангладеш, Никарагуа и Албания, пише сайтът Mediapool.bg.

Информацията в Google за Самюел Реди е оскъдна. Проверка в професионалната социална мрежа показва, че представителят на "Глобъл пауър консорциум" е записан като Сам Реди (Sam Reddy). Той е главен изпълнителен директор и собственик на американска компанията FreNuc. Според кратката й онлайн визитка, фирмата предлага атомни инженерни услуги.

Как се стигна до тук:

В края на март българското правителство се отказа от строителството на втора атомна централа. Според прогноза на консултанта - британската банка HSBC, стойността на АЕЦ би могла да достигне над 10 млрд. евро в най-оптимистичния вариант. Има идеи на мястото на втора атомна да се изгради газова централа.

През април Министерският съвет реши, че на площадката на АЕЦ „Козлодуй" ще бъде изграден седми блок. Според експерти подобен проект може да отнеме дори четиринадесет години. Руската компания, която трябваше да строи "Белене" - " Атомстройекспорт", заведе иск за 58 млн. евро, а България предяви претенции за подобна сума за неизкупено от руснаците старо оборудване на площадката.

По-рано този месец политическите спорове за проекта бяха подновени, след като "Атомстройекспорт" вдигна иска за отказа на страната от втора атомна централа до 1 млрд. евро. Премиерът Борисов каза, че този ход на руската страна е изненадал вероломно България. Според  министър Делян Добрев исканията на руската компания са неоснователни, а вицепремиерът Дянков ги определи като смешни.

Припомняме ви, че по-рано тази година отново се говореше за чуждестранен интерес към проекта "Белене". В началото на месец февруари тогавашният министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков обясни, че американски инвеститор е заявил устно интерес към участие в проекта за строеж на втора атомна централа. 

Няколко дни по-рано вестник "Стандарт" съобщи информация, че американски пенсионен фонд проявява интерес да инвестира в проекта. Според статията американците били готови да вземат 20% от централата, което по груби сметки означава, че те трябва да дадат поне 1 млрд. евро.

Фондът също така предлагал да финансира и дела на НЕК в проекта, който е 51%. Това пък значи, че компанията ще трябва да извади поне още 2 млрд. евро, тъй като вложените вече от българската държавна компания пари в "Белене" се изчисляват на над 1 млрд.

Във връзка с тези твърдения вицепремиерът Симеон Дянков коментира, че не е участвал в такива разговори. Той обаче определи подобна идея като потенциално интересна за България.

Сърбия има голям интерес да участва в руско-българския проект за строителство на АЕЦ "Белене". Това съобщи по-рано през февруари сръбският министър на инфраструктурата и енергетиката Милутин Мърконич. Тази тема и други аспекти на руско-сръбското сътрудничество в областта на ядрената енергетика са били обсъдени в Белград на среща с делегация на руската компания "Росатом", начело със заместник-директора Кирил Комаров.

*Информацията е актуализирана в 19.00 ч.

 

Страница на Econ.bg във Facebook

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

dorn dourd 26.09.2012 | 19:02
Самюел Реди , и зад гърба му наднича Путин.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...