Правителството реши площадката на АЕЦ „Белене” да отпадне от списъка със стратегическите обекти от значение за националната сигурност, които се охраняват от Министерството на вътрешните работи в рамките на неговия бюджет. Това става ясно от информация на пресцентъра на МС.
Приетото днес решение е свързано с решението на кабинета от началото на тази година за прекратяване на строителството на ядрената централа и с отмяната на статута й на обект с национално значение.
Освободените от охраната на обекта мобилни полицейски сили ще бъдат включени в опазването на обществения ред на територията на областите Хасково и Стара Загора. Проектът на постановление е бил публикуван за публично обсъждане в портала за обществени консултации www.strategy.bg и в интернет страницата на МВР.
"На площадката на "Белене" има оборудване, което трябва да се пази, тя не може да остане неохраняема". Така "червеният" депутатът и бивш енергиен министър Румен Овчаров коментира в края на юли пред в. "Труд" проекторешението на кабинета площадката втората атомна да остане без спецохрана. Според него машините и съоръженията са собственост на държавна фирма и ако се допусне да бъдат разграбени, това ще бъде безстопанственост.
В края на месец март тази година кабинетът реши официално, че България се отказва от строителството на централата в Белене. Като мотиви за решението беше посочено,че проектът е неизгоден, а и ядреният риск в зоната се запазва.
"Днес на заседание на Министерски съвет взехме решение да прекратим проекта АЕЦ „Белене” и да доплатим първи реактор, който октомври месец ще е окончателно готов. Около 140 милиона евро остава да се дадат още за него". Това заяви пред журналисти в парламента премиерът Бойко Борисов след края на заседанието на икономическата комисия в НС, на което той присъства.