От Международния валутен фонд смятат, че кризата в Европа все още не свършила, информира „Си Ен Би Си“. В интервю оглавяващата МВФ Кристин Лагард сподели мнение за икономическото състояние на стария континент.
„Възстановяването е в процес на реализация, това е така. Някои държави успешно усвоиха помощните финансови средства. Но това съвсем не означава, че кризата е свършила и нашата мисия е приключила“, заяви Лагард.
Няколко страни членки на Еврозоната, най-вече Гърция срещнаха трудностти. Увеличението на публичния дълг доведе до високи нива на външния дълг на страната. Поради това международни инвеститори трябваше да се намесват, за да спасят южната ни съседка от банкрут. Държави като Гърция живееха охолно, докато други като Ирландия бяха доведени до ръба на бедността, след провала на банковите системи.
Португалия, Гърция, Кипър и Ирландия се включиха в програми изискващи строги икономически мерки. Друга страна попаднала в незавидно положение бе Испания. Тя обаче получи финансова помощ от ЕС, за да защити банковия си сектор от фалит.
Лагард алармира още за ниските нива на инфлация в Еврозоната. Според нея, това може да доведе до рискови ситуации в страни възстановяващи се от кризата. Лагард е на мнение, че ЕЦБ трябва да предприеме монетарна политика, целяща икономически растеж. За нея тази политика би била ефективна, само ако от правителствата на държавите въведат реформи свързани с бюрата по труда.
Лагард не пропусна да отбележи и ситуацията в Украйна. Както е известно МВФ отпусна заем в размер на 17 млрд. Според нея, изхода от ситуацията в Украйна е трудно предвидим. Както и икономическите последици за другите държави около Украйна могат да бъдат много сериозни.