България и още девет държави от Централна и Източна Европа успяха да договорят по-изгодни условия по темата с климатичните промени. Това стана факт на завършилия Европейски съвет в Брюксел.
"Доста тежко заседание. Сутринта имахме работна среща с още девет държави и крайното решение е вписването на текст, който да гарантира, че няма да бъдем донори на държави като Китай, Индия, Русия и Бразилия. Това, което трябва да се плаща, ще бъде съобразено с брутния вътрешен продукт и с моментното финансово състояние на отделните държави-членки на ЕС", каза премиерът Борисов.
Министър-председателят проведе поотделно разговори по темата с германския канцлер Меркел, с президента на Франция Саркози, с британския премиер Гордън Браун, както и с премиерите на Полша и Унгария.
"Близо два часа се водиха преговорите, докато по-богатите държави се съгласиха с нашето искане, така че спестихме минимум по 40-50 милиона евро от тези заседания", каза Бойко Борисов.
Създадена е работна група, която трябва да предложи решение по обсъжданите днес теми. Нейните предложения след това трябва да бъдат одобрени с консенсус. Този документ е важен, за да може Европейският съюз да излезе с обща позиция на срещата по климатичните въпроси в Копенхаген в началото на месец декември. На нея страната ни ще бъде представена от премиера Бойко Борисов.
Пръв британският премиер Гордън Браун съобщи пред BBC, че страните-членки на ЕС са постигнали прогрес по отношение на обща позиция в борбата за климатичните промени.
Съгласно думите на Браун Съветът на министрите е ще предостави на вниманието на останалия свят оферта с три предложения. Първото предложение е финансова помощ от ЕС за осигуряване на дълготрайното финансиране за намаляване на вредните емисии от развиващите се икономики. Предложение номер две гласи, че по-голямата част от европейската финансова помощ ще е публична, а третото е свързано с по-бързото пускане в действие на схеми за намаляване на отделянето на парникови газове.
Според европейските лидери за необходимото намаляване на вредните емисии за предотвратяване на увеличението на средната температура на Земята с над 2 градуса Целзий в световен мащаб ще са необходими 100 млрд. евро годишно до 2020 година, от които между 22 млрд. и 50 млрд. евро ще бъдат публично финансиране. Общият дял на ЕС за осигуряване на всички средства ще е между 7 млрд. и 10 млрд. евро годишно. Германският канцлер Ангела Меркел предложи тези разходи да не се включват в амбициозния пакет на ЕС за намаляване на европейските емисии поне докато и другите държави извън ЕС не изявят готовност да поемат своята част от товара.
* Информацията е актуализирана в 17:30