Прокуратурата е взела решение за задържане под стража на Любомир Павлов за 72 часа, съобразно Наказателния кодекс до представянето на мярката в съда.
Имаме достатъчно доказателства срещу Любомир Павлов. Той е задържан с обвинение по член 282 за нарушение на служебни задължения и неизпълнение на служебни задължения от лица, заемащи отговорно служебно положение. Това каза градският прокурор на София Бойко Найденов.
Обвинението по член 219 за безстопанственост вчера в края на работния ден е конкретизирано в член 282.
Павлов ще отговаря за незаконно продадени акции на банката. Според обвинителите той е злоупотребил с властта и е превърнал Общинска банка в своя. Ако вината му бъде доказана, той може да получи до 8 години затвор. Любомир Павлов първо е обвинен и след това е задържан, каза Найденов. Според него Павлов е нарушил служебните си задължения в три точки. Акциите на Общинска банка при продажба първо се предлагат на акционери на банката. Ако в 60-дневен срок те не ги закупят едва тогава акциите се предлагат на външни лица. Второ прехвърлянето на акции от банката се извършва само чрез управителния съвет и трето за това се уведомява банковия надзор.
Според Найденов и трите точки не са спазени. Контролният пакет от акции, който по Устав трябва да принадлежи на общината вече е собственост на две или три частни дружества. Найденов каза, че с действията на прокуратурата не се разрушава едно работещо предприятие и не се намалява цената на банката, защото в момента никакъв инвеститор не може да закупи контролният пакет на банката, тъй като тя не го притежава. Точно срещу това е реагирала прокуратурата. Найденов уточни, че Павлов е бил поканен за разпит, след което му е повдигнато обвинение и е задържан. Той каза още, че ако се налага преместването на Любомир Павлов в болница, то ще бъде извършено след извършването за това преглед. Найденов каза още, че от прокуратурата ще искат задържане под стража.
По закон обвиненията, които са повдигнати се полагат от осем до 10 години затвор. Обвинението, че прибързаното задържане на Павлов е атака срещу главния прокурор, Найденов коментира с думите, че на адвокатите се плаща, за да поддържат своите тези.
Председателят на Надзорния съвет на Общинска банка Любомир Павлов е задържан в Столичната следствена служба на ул. "Майор Векилски".
Директорът на Националната следствена служба Ангел Александров заяви, че заедно с Любомир Павлов е задържан и един от изпълнителните директори на банката Васил Пиралков.
От Общинска банка потвърдиха, че в четвъртък Любомир Павлов е бил призован да даде показания.
Икономическа полиция е иззела документация от Общинска банка във връзка с данни за незаконни сделки с акции, съобщи "Инфорадио".
И двамата са задържани за 72 часа с прокурорско разпореждане, съобщи БТА, позовавайки се на източници от прокуратурата.
Кметът Стефан Софиянски бе категоричен пред БТА, че мярката ще отпадне и за двамата. Той смята, че с тези действия може да се намали цената на банката. Кметът отказа друг коментар, тъй като представители на Столичния общински съвет /СОС/ участват в общото събрание на банката.
Заместник-председателят на СОС Мичо Райковски заяви за БТА, че ще коментира законосъобразността на действията на ръководството на Общинска банка след като в петък в градския парламент дружествата - акционери представят подробна информация за движението на акциите, които притежават и за решенията на органите на управление.
Представителите на СОС и Общинска банка са се запознали преди два дни с книгата на акционерите, но само от вписаното там не могат да се правят изводи, каза Райковски.
Надзорният и Управителният съвет на Общинска банка АД София заявяват, че третират като недоразумение повдигането на обвинения срещу отговорни длъжностни лица от ръководството на банката и задържането им, се казва в съобщение до медиите.
Действията на управителните органи на банката са били и са под постоянния контрол на БНБ и останалите компетентни по закон органи, както и под този на акционерите. До този момент не са констатирани нарушения при управлението и дейността на банката. За случилото се незабавно са уведомени Българската народна банка и Столична община като мажоритарен собственик на акции от капитала.
Ръководството на Общинска банка е уведомило в срок банковия надзор на БНБ за продажбата на акции на банката, се посочваше в съобщение от сряда до медиите от председателя на Надзорния съвет на Общинска банка Любомир Павлов.
Съобщението беше направено по повод изявления от последните дни на членове на Столичния общински съвет /СОС/, че при продажбата на акциите от банката са извършени нарушения и че на общинските съветници е отказан достъп до книгата на акционерите.
Не е вярно, че има отказ за достъп до книгата на акционерите, на всички представители на групите в Общинския съвет е осигурен достъп от 10 януари т.г., преди датата на провеждане на заседанието на съвета /когато бе взето решение за продажбата на целия пакет от акции на общината в Общинска банка в размер на 80,5 на сто/, се посочва в съобщението.
В него пише още, че по закон не е необходимо Столичния общински съвет да бъде уведомяван за продажбата на акции от Общинска банка.
Не е вярно, че има сключване на сделки за продажба на акции между 20 и 30 декември 2004 година, се посочва в съобщението.
Най-вече "Софийски аптеки" и "Софстрой" са увеличили капитала си в Общинска банка и сега имат значителен дял, контрира в сряда пред БНТ Емилия Миланова, подуправител на БНБ и ръководител на управление "Банков надзор". Тя уточни, че отчетът, който е представила банката в БНБ в края на 2004 г., показва, че две от общинските дружества са прехвърлили акциите си на други частни дружества. Резултатът от това е, че делът на общината заедно с едноличните общински фирми е паднал под 75%, посочи Миланова. Според нея това вече е голям проблем за продажбата на Общинска банка, защото стратегически инвеститор няма да може да упражнява контрол в нея. "Софийски аптеки" и "Софстрой" са приватизирани общински дружества.
В продължение на няколко дни Общинска банка е обект на коментари на съветници от различни политически сили, с които се правят настойчиви внушения за нередности по отношение на акционерния капитал, се казва в официално съобщение на банката, подписано от Любомир Павлов и главният изпълнителен директор Ваня Василева. Според тях тези изявления могат да нанесат вреди на имиджа на банката и на пряката й търговска дейност, както и на интересите на акционерите и клиентите.
- - -
Кредитният портфейл на банката за 2004 г. е в размер на 179 045 000 лева, което е с 49 на сто повече от 2003 година, , а балансовото число е 471 млн. лв. - с над 32 на сто повече.
Банката е учредена през април 1996 г. като универсална търговска банка с капитал от 25 000 000 лв., разпределен в обикновени, налични, поименни акции с право на глас, с номинал от 10 лв.
Банката има 16 клона и 26 офиса в 17 областни и 17 общински центрове в страната.
На 03.08.2004 г. международната рейтингова агенция Standard & Poor's потвърди контрагентен кредитен рейтинг на Общинска банка АД "ВВ- " със стабилна перспектива. /dnevnik.bg