Свръхпредлагането на петрол на световните пазари през първите 6 месеца на 2016 г. ще бъде в още по-голямо, отколкото първоначално се предполагаше, посочват от Международната агенция по енергетика (МАЕ), предаде Bloomberg. В резултат на това натискът върху цените ще се задържи поне през първата половина на цените, тъй като членовете на петролния картел ОПЕК Иран и Ирак ще увеличат предлагането на фона на ниското търсене.
Експертите от агенцията предвиждат, че през съответния период предлагането ще надвишава потреблението със средно 1,75 милиона барела дневно, като при предишната си прогноза очакваха то да надхвърли търсенето с 1,5 милиона барела. Свръхпредлагането може да се увеличи още повече, ако някои производители от ОПЕК продължат да увеличават добива. Иран вече повиши продукцията си през януари, след като санкциите над страната бяха вдигнати, добивът в Ирак достигна рекордно високи стойности и дори Саудитска Арабия започна да предлага по-големи количества петрол. Същевременно от МАЕ очакват търсенето да продължи да се понижава.
„Пазарът вече е пълен с петрол и е изключително трудно да си представим как цената на суровината ще се покачи значително в краткосрочен план“, посочва организацията в месечния си доклад. „При тези условия рискът от ценови спад се увеличи“, посочват още от агенцията.
Цените на бенчмарковите сортове петрол спаднаха до под 30 долара за барел през януари, достигайки най-ниската си стойност 12 за последните години. И въпреки че в резултат на разхговорите за намаляване на производството между Русия и Саудитска Арабия цената на суровината започна да се покачва леко, „вероятността да има координарано намаляване на предлагането е изключително ниска“, посочват от МАЕ. През миналата седмица петролният министър на Венецуела Еулогио дел Пиньо не успя да договори редуциране на добива по време на визитите си от Москва до Рияд.
Същевременно производството на ОПЕК нарасна с 280 хил. барела дневно през януари, достигайки 32,63 милиона барела – с 900 хил. барела повече, отколкото е необходимо да произвеждат, за да задоволят дневното търсене. В Иран ръстът на производството достигна 80 000 барела дневно до почти 3 милиона през януари, а Ирак увеличи добивът с 50 хил. барела дневно до 4,35 милиона. В Саудитска Арабия, която е най-големият производител от картела, ръстът достигна 70 хил. Барела дневно, достигайки 10,21 милиона барела.