Международната конфедерация на профсъюзите (CSI), която защитава правата на 175 милиона трудещи се по света, предупреди днес, че препоръчваната от Международния валутен фонд (МВФ) политика на рязко съкращаване на бюджетните дефицити може да доведе до засилване на "социалните вълнения".
В доклада на CSI се споменава за негативното въздействие на тази политика върху България и други страни от Европейския съюз (ЕС). Докладът на CSI е публикуван в Токио във връзка с официалното начало в петък на годишното общо събрание на МВФ и Световната банка, пояснява БГНЕС, цитирайки АФП.
"Международните финансови организации, включително МВФ, поставят ударението върху намаляването на публичните дефицити, без да ги е грижа за неговото въздействие върху трудещите се, които остават без работа или им се орязват заплатите", заявява в доклада генералният секретар на CSI Шарън Бъроу.
Тя дава за пример Гърция и Индонезия, където тази политика предизвиква социални вълнения на разгневените трудещи се.
Особено внимание в доклада се обръща на България, "която в продължение на 10 години беше насърчавана от МВФ и ЕС да прилага стратегия на ниски заплати и гъвкавост в пазара на работната ръка".
"Подчиняването на тези директиви доведе страната до катастрофа и българските работници и служители бяха едни от най-силно ощетените в рамките на ЕС от 2008 г. насам", обяснява синдикалната конфедерация. В доклада се отправят критики абсурдността на драстичните реформи в пазара на работната ръка, натрапени също на Гърция, Португалия, Испания и Италия.