България няма да загуби 1 млрд. лева в резултат на забавеното договаряне на проектите от Програмата за селските райони, съобщиха от Министерството по земеделието и храните. Предприети си необходимите действия за предотвратяването на риска от загуба на средства по мерки 311 и 312 , като за целта ще бъде приложен новият европейски регламент,чрез който се уреждат условията и реда за предоставяне на финансова помощ по правилата „de minimis” за програмния период 2014-2020 г.
В документа се казва, че всички заявления за подпомагане по „de minimis”, приети по старите правила преди 2014 г., могат да бъдат одобрявани и след 30 юни 2014 г. За да се случи това обаче, проектите трябва да бъдат преразгледани и одобрени в съответствие с новите изисквания. Това прави възможно Държавен фонд „Земеделие“ да сключва договори по двете мерки по всяко време след края на този месец, стига заявленията да бъдат преразгледани отново.
Непроменен е размерът на помощта, като тя си остава до 200 хиляди евро. Възможно е удължаване на срока за извършване на инвестицията и подаване на заявка за окончателно плащане след сключването на договорите по мерки 311 и 312. Предвижда се това да се случва не до 15 юли 2015 г., а до 15 септември 2015 г. Тази промяна обаче ще е възможна след изменение на нормативната уредба от страна на управляващия орган на програмата.
Припомняме, че в петък (11 юли) Държавен фонд земеделие (ДФЗ) съобщи, че се отпускат 350 хил. лева на производителите на ориз и тези на памук по схемата de minimis. Финансовата помощ за производителите на ориз е 250 хил. лева. Определената сума за единица площ е до 7.20 лева на декар засят ориз. За този тип помощ заявления се подават от 21 юли до 8 август в областните дирекции на ДФЗ по постоянен адрес.Срокът за сключването на договорите и изплащането на помощта е до 28 август 2014 г.
Припомняме, че вчера (13 юли) председателят на Българската асоциация на бенефициентите по европейски програми Ивайло Здравков коментира, че проблемите и неуредиците в Дръжавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) поставят под риск около 500 млн. евро. Тогава той заяви, че по всички одобрени проекти по две от мерките на Програмата за развитие на селските райони не са подписани договори и че не е ясно по каква причина е забавянето. Тези договори са с дати 30 юни и това е последният срок за разписването им, поясни Здравков. По думите му който и да дойде като директор във фонда няма как да разпише документите със задна дата, задържани от бившият председател Мирослав Николов и заместникът му Виолета Александрова.