Държавен фонд „Земеделие“ е изплатил общо 380 млн. евро на бенефициенти в рамките на последните два месеца на 2013 г. Това се казва в доклада на структурата до членовете на Управителния съвет на ДФЗ. Според данните изминалата година е първата, за която не са регистрирани никакви загуби по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), съобщи в-к “24 часа”.
По изчисленията на разплащателната агенция благодарение на извънредния „План за действие“, който е бил консултиран с Европейската комисия (ЕК), са били изплатени всички 470 млн. евро на бенефициентите по програмата.
В доклада е посочено, че всички разплатени средства за изминалата година, които се равняват на 992 млрд. лв., са били възстановени от ЕК. Също така в документа се казва, че в периода от началото на 2014 г. до 30 юни са били подписани 1312 договора с местни инициативни групи. Само 191 от тях са били отказани заради констатирани нередности.
Общата стойност на Програмата за развитие на селските райони за периода 2007 – 2013 г. възлиза на над 3 млрд. евро. Повече от 2 млрд. от тях са били осигурени от Европейския съюз, а останалите – от държавния бюджет. Парите са били разпределени по четири приоритетни оси.
Припомняме, че в края на юни месец България стартира официалните преговори с Комисията по проекта проекта на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) за нови програмен период 2014-2020 г. В официалния документ за управление на евро финансирането за развитие на селските райони са откроени три основни приоритета.
Първият е насочена към повишаване на конкурентоспособността и постигане на балансирано развитие на селското стопанство и хранителната промишленост.
Друга цел е свързана с екологичното и устойчивото управление, както и използването на природните ресурси в земеделието, горското стопанство и хранителната промишленост. Предотвратяването на климатичните промени и приспособяване към тях също е включено в програмата.
Приоритет в нея е и социално-икономическото развитие на селските райони. Цели се през новия програмен период да се създадат нови работни места, а нивото на бедността да бъде намалено. Предвижда се подобряване качеството на живот.