Не мисля, че има място за тревога по отношение на количеството на дървата за огрев. Това каза в ефира на предаването "Преди всички" на БНР Елена Величкова, главен експерт в отдел „Държавни горски предприятия“ в Министерството на земеделието и храните (МЗХ). Тя уточни, че средно на година се продават около 2 млн. кубика дърва за огрев. Досега през 2012 г. се продадени над един милион.
"Това е в рамките на обичайното количество. Традиционно през август се продават най-много дърва. Те могат да бъдат доставени на клиента в готов за потребление вид от съответни фирми, а могат и да се купят от складовете на горските стопанства", коментира експертът. Като трети начин за осигуряване на дървесина тя посочи селищата, където жителите по списък имат право да секат определено количество дърва.
Отчита се тенденция към увеличаване на добиваната от склад дървесина, а също и на количествата на готовата за потребление. "Дървата ще стигнат, ако трябва ще бъдат осигурени допълнително, но за лична употреба, не за търговия или износ за Гърция", каза Величкова.
Рязко е нараснало търсенето на дърва за огрев и технологична дървесина на Софийската стокова борса. Според директора й Васил Симов това е характерно за сезона, тъй като сега е времето за купуване на дърва за зимата, а също така рязко се е увеличило търсенето и от страна на южните ни съседи. Въпреки голямото търсене, обаче, предлагане почти няма.
На Софийската стокова борса се търгуват едва 1% от дървата за огрев у нас. Въпреки това тя е един от ориентирите за движението на цените на търсене и предлагане. В момента дървата за огрев са една от най-търсените стоки на тържището. Те се предлагат от различите производители на цена от 60 до 90 лв. кубика, информира БНТ.
Около 85-90 лева е цената на кубик дърва за огрев, които се предлагат в големите градове, а ако ги закупите от горските стопанства, стойността им варира между 60 и 70 лева за кубик. Миналата година заради дълбокия сняг и невъзможността да се влезе в гората, се стигна до недостиг на дърва за огрев и напрежение сред хората.
Възможно ли е отново да се стигне до подобна ситуация. Ето коментарът на Симов: "Надявам се сега, през есенните месеци основно, да се появят големи количества за продажба. Очаквам активна търговия. Очаквам да няма проблем на пазара и всички, които желаят да закупят, да могат да го направят".
Домакинствата в Гърция започнаха безпрецедентно за последните десетилетия презапасяване с дърва за огрев за предстоящата зима. Българската дървесина е хит на пазара. От износа й са забогатели редица български и гръцки прекупвачи, а цените в България са скочили драстично, информира bTV.
В най-големия склад за дърва за огрев в големия гръцки областен град Серес, който се намира само на няколко километра от българската граница, се снабдяват с наши дърва за огрев за втора поредна година. Два кубика се продават за 150 евро (почти 300 лева). Освен с българска дървесина складът се снабдява също и с дървесина от Албания. Иначе тенденцията е колкото по-навътре от периферията се влиза, цените да стават все по-високи.