МЗХ обсъжда мерки за излизане на горското стопанство от сивата икономика

31.01.2014 | 18:40
по статията работи: Елица Елефтерова
Необходимо е също и внедряване на нови технологии в сектора
МЗХ обсъжда мерки за излизане на горското стопанство от сивата икономика
Снимка: Sxc.hu

От Министерство на земеделието и храните се работят за това да бъде създадена повече заетост и за да излезе горското стопанство от сивата икономика. Това обяви зам.-министър Валентина Маринова на среща с браншовици.

Тя е подчертала, че гората дава хляб на десетки хиляди граждани особено в малките и планински общини, където министерството заедно с предприятията от горския сектор са основен работодател. „Носим отговорност с действията си към тях, затова трябва да работим ръка за ръка с бизнеса и синдикатите”, посочи Маринова.

По думите й правителството е приело постановление, засягащо горския сектор, с което се намалява с 50% стойността на таксата внасяна във фонд „Инвестиции в горите”, в случаите, когато се ползва съхнеща дървесина. „Така крайната цена на падналата и съхнещата дървесина ще бъде значително по-ниска”.

По този начин, според нея, се удовлетворяват исканията на бизнеса от горския сектор и се ускорява процесът на приоритетното усвояване на този тип дървесина. „Провеждането на санитарните сечи е необходимо за поддържането на горите в добро здравословно състояние”, разясни тя.

Според нея е нужно внедряването на нови и безотпадни технологии в сектора, за да може да се увеличи добавената стойност на горските продукти, както и да се създадат нови работните места. Тя отбеляза важността за сертифицирането на горските територии. „Сертифицирането на горите ще отвори нови пазари и ще повиши цената на предлаганите продукти от дървесина”, смята Маринова.

Излизане на бранша на светло

Според „Асоциация на горските фирми в България” има три основни приоритета за излизането на бранша на светло. Първо, необходимо е скорошно приемане на Закон за браншовите организации. Този закон ще помогне на бизнеса да бъде по-конкурентоспособен на вътрешния и външния пазар, твърди експерт.

Също така е необходимо да бъдат намалени регулаторните тежести върху дърводобивните фирми. Освен това е необходимо държавата, бизнесът и синдикатите да работят заедно, за да има сигурност и развитие за ангажираните в бранша.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...