Актуалната икономическа ситуация на страната към началото на август 2008 г. беше представена днес на пресконференция от Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ). От ведомството обещават подобни пресконференции да се провежда регулярно всеки месец. МИЕ представи още и основни моменти от Енергийната стратегия на страната.
Акценти бяха поставени в следните области:
БВП
България отчита стабилен растеж в БВП. За периода 2005-2007 година той е над 6%, а през настоящата година се очаква ръст от 6.2-6.5%, заяви министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Оптимизмът е резултат от богатата селскостопанска реколта, която се очаква да бъде събрана до края на годината. Като база за сравнение министърът посочи, че реалният ръст за ЕС-27 от началото на годината е 2%. Димитров отчете още растеж на инвестициите от началото на годината в размер на 15.5%.
Държавен дълг
България отчита трайна и стабилна тенденция към намаляване на външния дълг като процентно отношение към размера на БВП. Към май 2008 година държавно гарантираният дълг на България е 16.9% от БВП.
Това е далеч под критерия от Маастрихт от 60%, под който България се ограничи още през 2002 година, коментира министър Димитров.
Потребление
Забелязват се някои интересни тенденции в потреблението на българите. Според данните на НСИ българинът харчи по-малко за хляб и тестени изделия и прясно мляко, за сметка на повишената консумация на месо, сирене и кашкавал, плодове и зеленчуци. Забелязва се стабилно покачване на потреблението на електроенергия от домакинствата. Заради високите цени на петрола потреблението на нефтени продукти е спаднало спрямо 2007 година.
Външна политика
Износът на България за периода януари-май 2008 година е на обща стойност 6,337 млрд. евро. Вносът обаче продължава да изпреварва износа - стойността на внесените стоки е 9,702 млрд. евро. Преодоляването на външнотърговския дефицит е основна предпоставка за нормализиране на баланса на текущата сметка, заяви още г-н Петър Димитров.
Инфлация
Глобалните проблеми с високите цени на петрола предизвикват високата инфлация в икономиките на страните в целия свят. Рекордите на петролните пазари са и
основен причинител на инфлацията в България. Въпреки това, цените в България са с 46% по-ниски от средните за Европейския съюз, заяви министър Димитров.
Месечната тенденция от началото на годината показва сериозни признаци на ограничаване на нивата на инфлация. За юни НСИ регистрира дефлация в размер на 0.2 %,
докато през януари месечната инфлация беше 1.4%. На годишна база инфлацията за юни обаче е 15.3%.
Цени
Цените на електроенергията, както за битови потребители, така и за индустрията са най-ниските сред държавите от ЕС. Цените на електроенергията за битови потребители в България през август 2008 година е 0,088 евро/киловатчас. Цената на бензин А95 и дизелово гориво също е най-ниска в еврозоната.
Преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ)
България има много добри показатели що се отнася до съотношението на ПЧИ спрямо БВП. По този показател ние сме на второ място в ЕС с 21.1%, заяви още
министърът.
Безработица
България отчита трайно намаляване на равнището на безработицата. През 2007 година броят на безработните е по-малък от средните нива за страните от ЕС. Средно
нивото на безработицата у нас достигна до 6.9%. В месечните нива на безработицата традиционно се наблюдава цикличност. За юни на 2008 година безработицата падна под 6%.
Сред другите основни тенденции в българската икономика Димитров отбеляза ръста на кредитирането през последните години. Потребителските кредити са нараснали с 47% на годишна база.
Министърът на икономиката и енергетиката отбеляза, че банковият сектор в България се развива стабилно и умерено. Общата печалба на търговските банки за изминалата година е 728 млн.
лева.
Енергийната политика на България цели подобряването на устойчивото развитие, сигурност на снабдяването, което може да стане чрез диверсификация на източниците и подобряване на
конкурентоспособността, коментира Галина Тошева - зам.-министър на икономиката и енергетиката.
Целите на ЕС до 2020 година са за намаляване емисиите на вредни парникови газове с 20% спрямо нивата от 1990 година, увеличаване на нивата на използване на енергия от възобновяеми източници до 20% от общото потребление и повишаване на енергоефективността също с 20%.
От 2013 се предвижда промяна в системата за търговия с емисии. Тя ще бъде заменена с обща европейска система.
Целите на България до 2020 година са енергията, добита чрез възобновяеми източници, да достигне до 16% от общото крайно потребление. Значителен принос
ще окажат изпълнението на големи хидроенергийни проекти, които са в етап на преговори. От министерството отчитат, че националната икономика е по-енергоемка от европейската, поради което приоритетът
ни е подобряването на енергоефективноста на страната.
Енергийна независимост може да се постигне чрез развитие на ядрената енергетика, развитие на локални проекти и диверсификация на източниците, заяви още зам.-министър Тошева.
Повече информация може да намерите в прикачения файл с пълната презентация на министерството.