МС оттегли решението си за проучване и добив на шистов газ от Chevron

17.01.2012 | 13:59
по статията работи: Елица Елефтерова
Кабинетът задължава компанията да не използва технологията хидрофракинг
МС оттегли решението си за проучване и добив на шистов газ от Chevron
Снимка: Econ.bg

Правителството оттегли решението си с, което даваше право да се подпише договор с Chevron ("Шеврон"). Новината дойде веднага след края на заседанието на Министерски съвет от енергийния министър Трайчо Трайков. В момента предстоят допълнителни преговори с Chevron по условията на договора, пише БГНЕС.

Разрешението, което преди време Министерски съвет даде на Chevron, беше за проучване за нефт и газ, без да се уточнява технологията, която ще се използва. С днешното решение кабинетът внася допълнително условие при изготвяне на работната им програма от компанията да имат предвид, че не трябва да предвиждат използването на технологията хидрофракинг.

"Идеята е използването на технологията хидрофракинг да бъде допуснато тогава, когато имаме убедителни доказателства или начини за контрол, че това няма да нанесе допълнителни вреди на околната среда", обясни министърът.

Според Трайков компанията "Шеврон" е спечелила с най-добрата оферта и по отношение на инвестициите за проучване, и инвестициите за околна среда, и паричния бонус за българската държава, информира Dariknews.bg.

"Всяка компания, която има разрешение за търсене на природен газ и нефт дава своята обща работна програма и годишната си работна програма, в която се описват методите на работа и те минават на одобрение. Когато има допълнителна маса от доказателства за това какви са ефектите върху околната среда от технологията хидрофракинг, тогава ще имаме повече увереност за себе си и за българските граждани, да вземем категорично решение", обясни още Трайков.

Според Трайков нито в условията на конкурса, нито в офертите, които са подали компаниите, които са кандидатствали, се говори за технология. "Тъй като знаем какви са перспективите за намиране на природни богатства в този район, ние изкарахме темата за шистовия газ, веднага след като приключи конкурсът. Може би не сме очаквали дебатът да стигне до такива крайни нотки, но това е дебат, който трябва да се проведе и ще продължи да се провежда", допълни той.

Трайчо Трайков е предложил на парламентарната икономическа комисия да обмисли инициирането на създаването на група или комисия в българския парламент, която да направи преглед на цялата известна досега международна практика, всички факти, научни изследвания, за да може да бъде в някакъв етап взето информирано решение. Такава "ad hoc"работна група отскоро съществува и в Европейската комисия.

Припомняме, вчера парламентарната комисия по икономика и енергетика прие решение за налагане на мораториум върху проучванията за шистов газ. Това стана под натиска на многобройни протести на граждани за този род проучвания, които застрашават околната среда и здравето на хората.

Според решението от лятото американската фирма разполага с право в продължение на 5 години да проучва за нефт и газ в участък от близо 4 400 кв. км. Вече няколко месеца се водят преговори между Chevron и икономическото министерство, които трябваше да подпишат договор.  

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...