Министерският съвет прие проект на Закон за изменение и допълнение на Семейния кодекс, съобщи пресслужбата на правителството.
Практика по прилагането на Семейния кодекс, който влезе в сила на 1 октомври 2009 г., наложи промени в него, свързани главно с новата уредба на имуществените отношения между съпрузите, с процедурата по осиновяване и с реда за изплащане на присъдена издръжка от държавата.
Една от предлаганите промени се изразява в това, че вместо съпругът, претендиращ за по-голям принос в закупуването по време на брака на една вещ да доказва, че другият съпруг няма никакъв принос, както е в действащия Семеен кодекс, другият съпруг ще трябва да докаже, че липсва съвместен принос за закупуването.
В действащия кодекс съществува възможност при прекратяване на семейната имуществена общност съдът да определи по-голям дял от общото имущество на единия съпруг, ако се докаже, че приносът му в придобиването на вещта значително надхвърля приноса на другия съпруг. С предлаганата промяна искът за липса на съвместен принос се разграничава от иска за по-голям принос.
С новата редакция се подчертава, че всичко, извън изброеното като лично имущество, е семейна имуществена общност, до доказване на противното.