Министерският съвет прие нова Наредба за медицинската експертиза и Правилник за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи, предаде БГНЕС.
Целта е да се подобри качеството на оценката при медицинската експертиза на заболявания с водеща социална значимост в съответствие със структурата на заболеваемостта в страната, както и контрола върху актовете на медицинската експертиза. При освидетелстването на децата до 16 години и на възрастните, придобили пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68 от Кодекса за социално осигуряване, ще се определя вид и степен на увреждане, а на лицата в трудоспособна възраст - степен на трайно намалена работоспособност.
С новия правилник за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи се цели подобряване дейността на медицинската експертиза в страната и оптимизиране на устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи (РКМЕ). Очаква се чувствително скъсяване на сроковете за осъществяване на административните производства и облекчаване на реда за освидетелстване, както и постигане на ефективен контрол върху актовете на медицинската експертиза.
С цел преодоляване на възникналия проблем с изграждането на лекарски консултативни комисии (ЛКК) поради липса на кадрови възможности за сформирането им, се предвижда в постоянния състав на общата ЛКК да се включват както невролози, така и лекари-специалисти, притежаващи специалност "неврохирургия". Предвижда се повишаване на квалификацията на лекарите от ДЕЛК, ТЕЛК, както и на лекарите - представители на териториалните поделения на НОИ.