Омбудсманът Мая Манолова не беше допусната да участва в днешното заседание на Националния тристранен съвет. Манолова по правилник не е член на Съвета и нито синдикатите, нито бизнесът припознаха нейното присъствие, за да остане тя в залата и да участва в дискусиите, отбелязва БНР.
Социалните партньори обсъждат промени в наредбата за ТЕЛК и промени в Кодекса за социалното осигуряване, свързани с пенсионирането на миньорите.
"Неприемливо е омбудсманът да бъде гонен от заседание на Тристранния съвет", се казва в разпратена до медиите позиция на БСП. "Ролята на обществения защитник е да отстоява правата на човека. В тази връзка, аргументът за неспазена процедура по присъствие на омбудсмана на заседанието е несъстоятелен и е опит за поредно непрозрачно вземане на решения", се посочва в текста. От БСП припомнят, че техни депутати са се срещали в петък с миньори и подкрепят промените за пенсионирането им.
Целта на обсъжданите промени в наредбата за медицинската експертиза е да се преодолее субективната оценка при определяне вида и степента на увреждане. Предлага се да отпаднат диапазоните при оценяването на конкретно заболяване. В експертното решение, освен водещото заболяване или увреждане, ще се записват и всички налични.
С други предлагани промени ще се даде възможност комисии ТЕЛК да се разкрият и в малки населени места, като се съкрати срокът за оценяване. ТЕЛК да може да се произнася и за необходимите помощни средства и медицински изделия, без за това да е необходимо решение на друга лекарска комисия, както е сега.
С предлаганите промени ще се улесни окомплектоването на ТЕЛК-овете със специалисти по отделните профили на заболяванията. Лекарите, упражняващи медицинска дейност, също ще могат да участват в комисиите.