ЕС продължава да слиза надолу в световната класация за свобода на медиите на медийната организация "Репортери без граници", в което България си поделя 70-ото място с Гърция, предаде Франс прес.
Повече от всякога установяваме, че икономическото развитие, реформите на институциите и спазването на основните права не вървят непременно заедно, заяви генералният секретар на "Репортери без граници" Жан-Франсоа Жулиар в коментар на тазгодишната, девета поред класация. Той добави
Трябва да бъдат приветствани двигателите на свободата на пресата - Финландия, Исландия, Норвегия, Холандия, Швеция и Швейцария, и да се отдаде почит към решимостта на правозащитните активисти, журналисти, блогъри, които по цял свят храбро защитават правото на критикуване.
От 27-те страни на ЕС 13 са в челните 20 места на класацията. Другите 14 са под 20-о място, а някои от тях са много ниско в класацията - Италия на 49-о място, Румъния на 52-о, а Гърция и България се поделят 70-ото място, отбелязва АФП.
Обезпокоително е да се констатира, че няколко страни членки на ЕС продължават да слизат по-надолу в класацията. Европейските страни спешно трябва да си възвърнат статута на даващи пример, коментира Жулиар.
Франция губи още едно място и е 44-а след Суринам", казва главният секретар на "Репортери без граници" и отбелязва, че управляващите във Франция "са правили заплашителни, а понякога и оскърбителни изказвания по адрес на медиите".
САЩ са на 20-о място, а Русия е на 140-о след Турция и Етиопия.
В дъното на класацията са Еритрея, Северна Корея, Туркменистан, Иран, Мианма, Сирия, Судан, Китай, Йемен и Руанда. За пръв път от създаването на класацията през 2002 г. Куба не е сред последните десет страни, но все пак заема 166-о място от 178, става ясно от информацията на БТА.
Безпокоим се от втвърдяването на позициите на някои правителства. Руанда, Йемен и Сирия са се присъединили към Мианма и Северна Корея в групата на най-репресивните към журналистите страни на планетата. Тази тенденция не предвещава нищо добро за 2011 г., завърши Жулиар.