98 проекта по програма САПАРД на 98 фирми ще проверява ОЛАФ. Сумата, която може да бъде изискана от тях, е в размер на 60 - 70 млн. лева. Това стана ясно по време на извънредна пресконференция на месопреработвателните фирми, които са потърпевшите от тази проверка, предаде репортер на Агенция “Фокус”.
Според представителите на бранша фирмите, които са коректни платци по САПАРД, ще трябва да връщат пари, без да са ясни критериите, по които те влизат в този списък на ОЛАФ и ще трябва да платят още един път тази инвестиция, която вече са изплатили. От бранша добавиха, че прокуратурата и митниците са се договорили за референтни цени за новите проекти и след като фирмите, бенефициенти на програмата са купували машини за месопреработка от ЕС попадат в този списък от фирми.
Д-р Светла Чамова - изпълнителен директор на Асоциацията на месопреработвателите в България, заяви, че с тези си действия прокуратурата може да съсипе цял един бранш, който носи приходи в бюджета в размер на 1,47 млрд.лв. и осигурява заетост на 16 000 души.
Фирмите влизат в списъка за проверка на ОЛАФ заради съмнения за завишаване на цените, които са договорирали. По думите на Чамова би трябвало администрацията, отговорна за САПАРД, също да понесе своята отговорност. Тъй като всеки един проект е бил проверян, както от български експерти, така и от европейски и сега е неуместно след пет години да се казва, че цените на офертите са били завишени.
Рязко спада възможността частни фирми да участват в реализирането на проекти по европейските програми. Това каза на пресконференция на месопреработвателния сектор Красимир Киряков, който е президент на консултантска фирма. Той добави, че 200 фирми не са си получили парите по САПАРД, които са извън този списък на ОЛАФ, тъй като парите по тази мярка са спрени, те са направили своите инвестиции и вече година и половина чакат за тези пари.
По думите му директорите на водещите банки изключват месопреработвателните фирми, които искат да получат кредит, именно заради тези спрени средства.
Във връзка с мисията на ГД „Агри" и ОЛАФ в Агенция САПАРД, министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов се срещна с ръководството на Държавен фонд „Земеделие" - Агенция САПАРД и с представители на месо и млекопреработвателните асоциации. Найденов е запознат с кореспонденцията между Агенция САПАРД и ГД „Агри" и с проблема по проверяваните 98 проекта по предприсъединителната програма.
От Главната дирекция настояват фирмите да бъдат включени в списъка на длъжниците и субсидиите им да бъдат изискуеми. Предложението на новото ръководство на Министерство на земеделието и храните е в едномесечен срок, в който от включването им в списъка до предприемането на мерки за изискуемост на субсидиите, ГД „АГРИ" и представителите на ОЛАФ да не предприемат незабавни действия за възстановяването на средствата от фирмите.
Окончателно решение по направеното предложението ще бъде взето утре, информира земеделското министерство.