По-високи цени и по-слабо търсене - такива са тенденциите този сезон на борсите за дърва в Благоевградско, сочи репортаж на БНТ.
В началото на активния търговски период все по-малко хора купуват дърва за огрев за цялата зима, отчитат продавачи. При това, става дума за края на месец септември - традиционен пик на търсенето. Засега обаче продажбите навсякъде са слаби.
Факторите за това са основно два: по-скъпите дърва и по-ниската платежоспособност за клиентите. Цената на кубиците тази година е с около 20% по-висока в сравнение с миналата. Което подтиква купувачите да търсят алтернативни варианти - например, да преминават към отопление с електричество, надявайки се в крайна сметка то по-малко да ощети бюджета им. Други пък са се презапасили през миналия сезон - ход, който, изглежда, се оказва точен.
Парадоксът е там, че миналата година същите борси страдаха от недостиг на дървесина. Причината беше, че масово стоката се изнасяше за Гърция и почти не оставаше такава за родните потребители от областта. Затова Държавните горски предприятия обявиха, че ще осигурят с 10% повече дърва за огрев.
Слабите продажби на благоевградските търговци обаче противоречат с официалната статистика на Министерството на земеделието и храните (МЗХ). В началото на миналата седмица оттам информираха, че до момента е реализирана близо 50% от осигурената за този отоплителен сезон дървесина.
"Над 80 000 домакинства вече са си закупили дърва за огрев, като само за последните две седмици те са над 12 000", се казва в съобщението от ресорното ведомство на 23 септември.
Колкото до цените - по горските складове те варират между 29 и 36 лева за кубик дървесина от широколистни дървета и са средно 21 лева за иглолистните. Изкупната стойност на дървата, добивани от самите лица, които ги търгуват, е 12-17 лв. за широколистните и 5-11 лв. за иглолистните видове.