Държавните горски предприятия са осигурили общо над 1 220 хил. кубични метра дърва за огрев за директни продажби, обявиха в прессъобщение от Министерството на земеделието и храните (МЗХ).
До момента са реализирани 24% от общия обем дървесина, което е около 300 хил. куб. метра.
С най-много продажби от планираните за годината е Северозападното предприятие във Враца – горските предприемачи там са реализирали 46% от предвидените продажби. За момента от разчетите изостават Южноцентралното държавно предприятие, гр. Смолян (с 19%) и в Югозападното предприятие, гр. Благоевград (с 18%).
Дървата за огрев, добивани от самите лица, които ги продават, струват между 12 и 16 лева за кубичен метър за широколистните видове и от 5 до 11 лева – за иглолистните. В този случай домакинствата, в качеството си на физически лица, купуват дърва на корен за лична употреба от горските територии, собственост на общината, в която е постоянният им адрес. Другият начин е набавяне на дърва по списък, изготвен от кмета на съответното населено място.
Продажната цена на дървесината, предлагана от горските складове, варира между 30 и 36 лева за широколистните дървета и е средно 22 лева за иглолистните. Цените обаче не включват разходите за транспорт, товарене и разтоварване, които самите купувачи покриват.
Освен директните продажби на физически лица от държавните горски и ловни стопанства, дърва за огрев се предлагат и от фирми, закупили дървесина след провеждане на търгове от стопанствата.
След срещата си с директорите на държавните предприятия в средата на миналия месец зам.-министърът на земеделието и храните Валентина Маринова пое ангажимент за редовното уведомяване на гражданите за снабдяването с дърва за огрев, припомнят от ресорното ведомство.