Минахме пенсиите и заплатите при соца по покупателна способност

03.10.2024 | 16:55
по статията работи: econ.bg
През прехода към пазарна икономика е налице драстичен спад в доходите, покупателната способност и потреблението, най-вече през 1990-1991 г. и 1996-1997 г. Негативните развития ни връщат 40 години назад
Минахме пенсиите и заплатите при соца по покупателна способност
Снимка: под лиценза на creative commons

През 2023 г. реалните заплати и пенсии вече са на по-високи нива от тези в края на комунистическия режим. Това става ясно от изследване на преподавателите в Софийския университет Ралица Симеонова-Ганева, Калоян Ганев и Мартин Иванов за покупателната способност и реалните доходи в периода 1948-2023 г. То бе представено в рамките на научна конференция миналата седмица.

При изчисленията на реалните заплати са взети предвид инфлацията и паричните реформи за периода.

За периода 1948-2023 г. номиналните заплати нарастват с над пет милиона процента (5 210 000%), обясни в резюме от изследването Ралица Симеонова-Ганева в своя фейсбук профил. При сценарий, при който не е извършена нито една от паричните реформи, през 2023 г. номиналната средна месечна работна заплата щеше да бъде приблизително 494 милиона български лева (левовете, които са били в обращение преди 1947 г.). При друг сценарий, при който само паричната реформа от 1999 г. (т.нар. деноминация) не е извършена, то през 2023 г. средната месечна работна заплата за страната щеше да бъде около 2 милиона лева, а за София – около 3 милиона лева. Ето защо анализът на доходите изисква корекция за натрупаната инфлация, т.е. пресмятане и разглеждане на динамиката на реалните заплати и пенсии, обяснява тя. 

През комунистическия режим е налице значително нарастване на реалните пенсии, както и не толкова голямо, но все пак съществено повишение на реалните заплати. Наблюдава се чувствително сближаване на пенсията за осигурителен стаж и средния размер на пенсията. 

През прехода към пазарна икономика (той приключва през 2002 г. с признаването на българската икономика за пазарна от ЕК) е налице драстичен спад в доходите, покупателната способност и потреблението, най-вече през 1990-1991 г. и 1996-1997 г. Негативните развития ни връщат 40 години назад по отношение на потребителското благосъстояние. Пенсията за осигурителен стаж почти се изравнява със средния размер на пенсията. 

След 2002 г. се наблюдават отчетливи положителни развития. През 2023 г. реалните заплати и пенсии вече са на по-високи нива от тези в края на комунистическия режим. През последното десетилетие пенсията за осигурителен стаж надвишава леко средния размер на пенсията в страната. 

С развиването на пазарните отношения и влизането на България в ЕС реалните доходи се повишават, реалните цени намаляват, покупателната способност се подобрява, потреблението нараства. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...