Минималното почасово заплащане на труда може да бъде въведено най-рано от следващата година. Това прогнозира министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов.
Идеята е минималната надница да бъде съобразена с различните професии. Аз мисля, че трябва да има минимална часова ставка по отделни професии. Един зидаро-мазач не може да бъде нает на час по-малко от еди колко си лева. Шивачката - също, архитектът, здравният работник, металургът, химикът, миньорът... Аз мисля, че това е идеята, за да може да улесним, от една страна бизнеса и, от друга страна, да ориентираме хората, когато си търсят работа - да знаят, че под това на час не могат да получават, обясни Младенов, цитиран от БНР.
Днес той провери как се обучават безработни, които ще бъдат наети за една година по Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси." За обучение и субсидирана заетост по мярката "Развитие" са предвидени 250 милиона лева, но досега са усвоени едва 7 милиона лева.
До момента 19 000 безработни са одобрени за обучение, 16 500 са включени в курсове, 10 000 са ги завършили, а 7 000 вече работят. Заявките да наемат безработни, които да се обучават, засега са предимно от общините. За една година от Оперативната програма лицата ще получават минималната заплата, а за всеки ден обучение и по 8 лева стипендия. Тотю Младенов призова и частния бизнес да се възползва.
Повечето са общини, искаме да призовем и частния бизнес да бъде по-активен, защото това е една субсидирана заетост за тях и е много важно да се възползват от тази мярка, каза той.