Министерството на финансите изчаква удобен "прозорец", за да излезе на външните пазари, както е планирано, за да набере валута, която ще се ползва за погасяване на стар дълг през пролетта на следващата година. Това обясни пред депутатите от бюджетната комисия вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев.
Избрани са банките, подготвен е проспект, но заради войната в Украйна излизането на тези пазари беше спряно през пролетта и само Хърватия от страните в нашия регион емитира дълг. В началото на юни пазарите се затвориха отново заради данните за увеличаване на инфлацията и сега няма държави, които да емитират дълг. Имаме пълна готовност да излезем на международните пазари, каза министърът.
Той уточни, че не е проблем да се наберат средства, а по-скоро се изчаква по-изгоден финансово момент, макар че условията за това принципно ще продължат да се влошават. Прогнозира, че заради набирането на планираните 3 млрд. лв. с актуализацията на бюджета, към края на годината фискалният резерв ще нарасне с тази сума, тъй като тя ще бъде ползвана едва през пролетта.
В отговор на въпрос дали има резервен вариант за набавяне на нужните суми, ако условията на пазара силно се влошат, Василев обясни, че едва ли ще се стигне дотам. "Няма чак такъв драматизъм за излизане на външните пазари, просто в момента оглеждаме за по-добри условия. Дебнем буквално за по-стабилен прозорец, въпрос на цена е, а не на възможност да наберем средства по принцип", допълни той.
Посочи, че в случай на нужда все пак има възможност за ликвидна подкрепа по линия на Световната банка, от Европейската инвестиционна банка, от заемната част на Плана за възстановяване и устойчивост, но е по-добре, по думите, България да набере средства от пазар, "без условия".
В отговор на въпроси, свързани с цената на газа, Василев обяви, че газът вече е неизползваема стока в Европа. "Това не е нормално търгувана стока, а политическо оръжие", посочи той.
Василев коментира още, че спадът напоследък в цените на някои суровини като петрола, показва, че идва рецесия в някои страни. Анализира, че еврото поевтинява, като почти е достигнало паритет спрямо долара, което ще "разтвори ножицата" на дефицита, защото основно износът на България е за ЕС, а вносът е в горива. Посочи, че към момента не се забелязва забавяне на икономиката на България, а възстановяване. В момента бюджетът върви по план, като приходната част е изпълнима, макар и трудно, посочи финансовият министър.
Ако се тръгне към рецесия и ЕЦБ и Федералният резерв не приземят икономиките плавно, това ще намали търговският дефицит, но ще усложни ситуацията с износа, ако рецесията засегне основни износни пазари на България, коментира той.
Пред депутатите той съобщи, без да влезе в подробности, че е сменен директорът на изпълнителна агенция "Одит на средствата от Европейския съюз" към Министерството на финансите. Това е станало заради разследване на европейската прокуратура. Не пожела да уточни дали причината са действия на съответния служител или действия на агенцията.