Министерството на финансите ще стопанисва двореца "Кричим". Имението ще стане духовен и арт център и ще бъде отворено за хората.
Министър Дянков смята да събира в двореца художници и археолози на пленери и семинари. "Кричим" е първият царски имот, който успяхме да си върнем, очакваме и да има други такива", обяви финансовият министър.
След като бъде потвърдена и държавната собственост на останалите "царски" имоти, ще се мисли за някаква форма на стопанисване. Дянков подчерта, че Министерството на финансите е раздало за стопанисване на общините всичките си имоти, така че сега има капацитет и възможност да се грижи за двореца "Кричим". Вицепремиерът вече е поръчал на шефа на НИМ Божидар Димитров да извади от архивите историята на двореца. "Подготвили сме я, в нея се описва как е бил построен и всички подробности и детайли от едновековния му съществуване", поясни Димитров.
Симеон Сакскобургготски обаче не се е примирил със загубения дворец. "Казусът с "Кричим" ще стигне до Страсбург наесен". Това заяви пред в. "Стандарт" адвокатът на царското семейство Ели Христова.
В началото на юни Върховният касационен съд /ВКС/ потвърди решението на Пловдивския апелативен съд, с което беше отхвърлен искът на Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза за възстановяване на собствеността на бившия царски дворец "Кричим"и ниви от 371,5 дка.
Решението на Конституционния съд от 1998 г., с което е обявен за противоконституционен Законът за обявяване държавна собственост имотите на семействата на бившите царе Фердинанд и Борис и на
техните наследници /1947 г./, няма реституционно действие. Това е крайното решение на ВКС и предходните съдилища, разгледали делото. По тази причина то не може да възстанови пряко права на
собственост на ищците върху цитирания имот. Решението е
окончателно.