Тенденциите на пазара на труда за младежите в България се подобряват значително. През второто тримесечие на 2016 г. безработицата сред хората между до 29 години е 10,9% и е намаляла с 3 процентни пункта в сравнение със същия период на миналата година.
Това каза заместник-министърът на труда и социалната политика Деница Сачева при откриването на международна конференция за ролята на публичните политики за включването на младите хора на пазара на труда. Дискусията се организира от Института на обществата и знанието при БАН с участието на учени от университети и изследователски центрове от България, Естония, Германия, Обединеното Кралство, Полша, Гърция, Италия, Швеция и Украйна.
Сачева подчерта, че сред възрастовата група между 15-24 г. безработицата у нас се е понижила със 7,5 процентни пункта за период от една година и през второто тримесечие на 2016 г. е 14,4%. Тя открои ролята на публичните политики за социалното включване на младежите и посочи, че икономическите мерки за насърчаване на младежката заетост гарантират по-добри работни места, по-ниски нива на безработица, по-високи доходи и по-стабилни социални политики.
За да илюстрира проблемите пред младите хора, Сачева посочи, че в ЕС над 4,6 млн. души до 25 години са били без работа през 2015 г., а 28% от младежите между 15 и 29 години са застрашени от бедност и социално изключване. В много държави ситуацията се подобрява, но въпреки това данните показват, че негативните последиците от световната финансова и икономическа криза все още оказват влияние върху интегрирането на младите хора в обществото.
Социалните рискове, пред които се изправят младите хора в Европа, имат много лица. Включването на младежите на пазара на труда е сключово значение за преодоляването им, но не е единственото решение на проблемите. Сред другите фактори са разработването на политики, с които да им дадат възможности за икономическа независимост и свобода да участват в процеса на вземане на решения, добави заместник-министър Сачева.