Млекопреработвателният бранш е в готовност да излезе на протест до две седмици, заяви пред iNews.bg Танчо Колев, член на Съюза на животновъдите в България.
Той заяви, че ако не бъде въведен европейският регламент, който защитава млечните продукти без добавки, българските преработватели ще преминат към ефективни протести. Стачните действия могат да започнат до две седмици.
Съгласно въпросния регламент млечни продукти са само тези, в чийто състав има единствено мляко, без каквито и да е примеси. По думите на Танчо Колев фермерите, които произвеждат продукти с палмови масла, трябва да излязат от регистъра на мандрите.
Според него за производство с растителни мазнини трябва да бъдат регистрирани отделни предприятия, които да не се наричат мандри.
Колев заяви категорично: "Не може имитиращите продукти, съдържащи палмови масла, да се наричат сирене и кашкавал".
От бранша планират да сезират Европейската комисия и Европейската сметна палата за неспазване на европейското законодателство. Те ще се обърнат и към президента Росен Плевнелиев.
Производителите се оплакаха още, че имитиращите продукти подбиват цените на тези, направени само от мляко. Затова и изкупната цена на суровината вече е спаднала до около 50 стотинки за литър.
Танчо Колев добави, че в рамките на управлението на последното правителство животновъдите са предложили имитиращите продукти да бъдат облагани с данък от 2,50 лева. Обсъждало се е 1 лев да остава за фермерите, 1 лев да постъпва в сметката на Министерството на здравеопазването, а останалите 50 стотинки да отиват в Министерството на труда и социалната политика.
От своя страна Николай Романов, председател на Асоциацията на млеко- и месопроизводителите в Плевен, подчерта, че консумацията на палмово масло крие опасности за здравето.
Завишени растителни мазнини има също при шоколада, вафлите и тестените кори, добавиха от бранша.
Като друго предизвикателство пред производителите те очертаха проблемът, че към тях има много изисквания, но не и условия, за да ги спазват. Българските фермери получават едва 20% от европейските субсидии, които взимат румънските им колеги, заяви Людмила Тодорова, председател на Съвета на аграрните организации.
Припомняме ви, че в началото на миналата седмица Върховният административен съд (ВАС) внесе решение за отмяната на Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти, приета миналата година. Според едно от изискванията ѝ стоките, които имат растителни добавки, не могат да се наричат "млечни".
Отмяната на документа беше във връзка с жалба на две млекопреработвателни фирми и една браншова асоциация. Решението на ВАС предизвика недоволството на повечето производители у нас. Ако не бъде обжалвано в 14-дневен срок след внасянето си, то ще стане окончателно.