Модернизираме армията с 1,8 млрд. лв.

20.09.2014 | 16:10
по статията работи: Десислава Маданска
Със средствата ще се закупят бойни самолети и кораби
Модернизираме армията с 1,8 млрд. лв.
Снимка: Sxc.hu

Около 1,8 млрд. лв. ще бъдат похарчени за модернизация на армията в следващите шест години. Със средствата ще се закупят бойни самолети и кораби. Това предвижда стратегията за членството ни в НАТО в следващите години, заяви служебният министър на отбраната Велизар Шаламанов пред БНР.

Развитието на въоръжените сили на страните от Източна Европа, пълната им интеграция в структурата на силите на НАТО и постигане на високооперативна съвместимост са най-важните задачи от днес и занапред, посочи Шаламанов. Според него това изисква съответно и повишаване плавно на разходите за отбрана.

Министърът посочи, че до 2020 г., България от редица оперативни програми на ЕС ще получи над 30 млрд. лева.

„Няма оперативна програма, свързана с отбраната, тъй като отбраната е национален приоритет, национална задача. Така че ние, всъщност, допълваме пакета от оперативна програми с една национална програма на доста скромна сума от 1,8 млрд. лева“, каза Шаламанов.

Според него те могат да бъдат допълнени със съфинансиране от програмите за инвестиции в сигурността на НАТО, от част от програмите на Европейския съюз, от двустранно сътрудничество със страни като САЩ, Германия и др., както и чрез по-ефективно използване на инициативите за интелигентна отбрана, както и споделяне на разходите в рамките на ЕС.

Министърът посочи, че основната бойна техника е от времето на Варшавския договор, все по-трудно се поддържа, и все по-голяма степен на зависимост на държави извън НАТО и ЕС.

Относно кризата в Украйна той посочи, че решението й може да бъде само политическо или дипломатическо. За да се случи това, трябва да има работещо споразумение за примирие и подкрепа от страна на Русия.

Случващото се в Северен Ирак, Сирия, в близост до нашите граници е сериозен риск не само по линия на бежанци, но и по линия на проникване на ислямизъм на територията на Балканите, включително на територията на нашата страна, каза Шаламанов. По думите му ситуацията в Черно море, в Източна Украйна, замразените конфликти в Молдова, в Грузия и в Кавказ като цяло, са източници на нестабилност, които ограничават възможностите за развитие.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 11.11   307 г. – Лициний става римски император. 1572 г. – Датският астроном Тихо Брахе открива свръхнова в съзвездието Касиопея. 1611 г. – Сключен е...