Във втория ден от срещата им във Вашингтон лидерите на страните-членки на НАТО обявиха пакет от военна помощ за Украйна и заявиха, че пътят на Киев към членство в пакта е необратим.
Най-малко 40 милиарда евро ще бъдат предоставени на Украйна през следващата година под формата на военна помощ. Средствата ще бъдат осигурени, чрез пропорционални вноски от съюзниците, като основната цел е да бъдат създадени устойчиви нива на помощта, за да може да Киев да надделее във войната с Русия.
В документа обаче не се споменава нищо по отношение на искането на генералния секретар Йенс Столтенберг този ангажимент да стане многогодишен.
Декларация на лидерите на НАТО, че пътят на Украйна към организацията е "необратим", показва, че алиансът се е ангажирал Киев да се присъедини към неговите редици, каза още Столтенберг.
"Това е силно послание от съюзниците в НАТО, че ние наистина искаме Украйна да се присъедини, че работим с Украйна, за да се случи това“, допълни той. Декларацията на лидерите на пакта засили риториката и по отношение на Пекин, като Китай беше наречен "решаващ фактор" за военната кампания на Русия в Украйна.
В документа се казва още, че Пекин продължава да поставя системни предизвикателства пред евроатлантическата сигурност. Йенс Столтенберг обяви и създаването на нова американска база за противовъздушна отбрана в Северна Полша, която е предназначена да открива и прехваща атаки с балистични ракети като част от по-широкия противоракетен щит на НАТО.
Ключовата роля на България на Източния фланг на НАТО беше във фокуса на разговора на премиера Димитър Главчев с американския президент Джо Байдън. Пред журналисти днес министър-председателят даде подробности за разговора им във Вашингтон, който се проведе в рамките на честването на 75-годишнината от създаването на Алианса. Потвърдих, че България е надежден и лоялен съюзник в НАТО, а от своя страна президентът Байдън каза, че имаме много ключова роля на Източния фланг на Алианса, посочи Главчев. Той определи като признание фактът, че България поименно присъства и в речта на американския президент.
Министър-председателят Димитър Главчев акцентира още върху най-глобалната тема, обект на обсъждания между лидерите на Срещата на върха във Вашингтон, а именно - как НАТО да стане по по-силен, залагайки на колективното, като същевременно бъде усилена отбраната на всяка страна членка. Друга централна тема е подкрепата за Украйна. Главчев припомни, че България оказва помощ на Киев от началото на войната, а помощта на Алианса като цяло е базирана на международното право и документите на Организацията на обединените нации.
С президента Зеленски сме се срещали на множество форуми напоследък, като започнете от Германия, Швейцария, последния Европейски съвет, и тук ще се срещнем с него. Той знае, че може да разчита на България като поддръжник на Украйна, заяви още министър-председателят. Главчев подчерта, че българската подкрепа за Киев е съобразно решенията на Народното събрание.
Във Вашингтон премиерът Димитър Главчев разговаря и с министър-председателя на Република Северна Македония Християн Мицкоски. Бяхме на едно мнение, че трябва да се на намали напрежението в говоренето, отбеляза Главчев. Според българския премиер отношенията между двете страни трябва да се нормализират и да се върнат в руслото от 2017 година, когато беше подписан договорът за добросъседство.
Премиерът Димитър Главчев беше категоричен също, че изискванията за членство в ЕС трябва да се спазват. Нашата позиция е общоевропейска - държавите кандидати за членове на Европейския съюз трябва да спазват изискванията, които са към всички, заяви още той.
В рамките на Срещата на върха на НАТО премиерът Димитър Главчев разговаря също с френския президент Еманюел Макрон, с германския канцлер Олаф Шолц, с турския президент Реджеп Тайип Ердоган и с албанския премиер Еди Рама.