Депутатите приеха със 127 гласа "за", три "против" и три "въздържали се", доклада на Временната комисия, която разследваше дейността на правителствата от 1990 г. по събиране на кредитите, раздадени на трети страни.
В доклада се заявява, че правителствата са действали според ситуацията и не е имало неправомерни действия. Ирак дължи на България към 31 декември 2004 г. 1,596 млрд. долара, Либия - 1,600 млрд. долара. На Алжир са отпуснати 300 млн. долара. Най-много помощи са раздадени през периода 1983 - 1985 г. Към 1989 г. оценката показва, че отпуснатите правителствени кредити на развиващите се страни възлизат на 2,8 млрд. щатски долара. От тях са погасени едва 29,3%. Просрочени са около 708 млн. долара, а разсрочените само през 1989 г. са 823 млн. долара. В доклада се заявява, че парите са отпускани на сродни по идеология партии на предишния режим. Има и помощи, които са отпускани безвъзмездно, а някои са опрощавани.
Най-активни от 1990 г. насам по събирането на дълговете са били правителствата на Иван Костов и на Симеон Сакскобургготски. Докладът предвижда създаване на стратегия за управление на дълга към България, както и създаване на институция за управление на този дълг. Това е необходимо, тъй като в този орган ще се съсредоточат експерти, които ще са ангажирани само с проблемите по вземанията на България, каза Минчо Спасов, председател на Временната комисия. Депутатите започнаха обсъждане на доклада на другата временна комисия, известна с името "Петролгейт"./Източник: БГНЕС