НС се отказа от спорните текстове в Закона за горите

27.06.2012 | 13:40
по статията работи: Петър Чернев
Със 122 гласа президентското вето беше прието. "Червените" предлагат създаване на Закон за планинските територии
НС се отказа от спорните текстове в Закона за горите

Депутатите приеха ветото на президента Росен Плевнелиев върху промените в Закона за горите. Така поправките бяха върнати за ново обсъждане в Народното събрание, предаде Агенция "Фокус”.

ГЕРБ, както и опозицията, гласуваха анблок. Гласа си дадоха общо 127 народни представители. Петима от тях подкрепиха спорните промени, по силата на които писти, лифтове и влекове могат да се изграждат без промяна в предназначението на земите. Против тази възможност гласуваха 38 депутати, а други 84 гласуваха с "въздържал се". От "Коалиция за България", ДПС, "Синята коалиция" и "Атака" гласуваха "против" промените, а депутатите от ГЕРБ се въздържаха.

Така със 122 гласа ветото на президента беше прието от парламента. В мотивите си държавният глава посочва, че приемането на закона е протекло при дефицит на диалог. Според него "в българското общество не е постигнато съгласие относно правилата за ползването, стопанисването и упражняване на правото на собственост върху земеделски земи и гори".

След президентското вето министър-председателят Бойко Борисов декларира, че нов Закон за горите няма да има, докато не се постигне пълен консенсус между всички заинтересовани страни, припомня БТА.

Министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов присъстваше на дебатите по ветото и представи пред депутатите становището на правителството. ГЕРБ няма да допусне този закон да бъде гласуван, докато не се получи обществен консенсус, бе категоричен министър Найденов.

По-рано днес премиерът Бойко Борисов нареди на земеделският министър Мирослав Найденов да отиде в Народното събрание и докато няма пълно съгласие между екологичните организации, Законът за горите да не се приема.

"Този Закон не върви, докато няма 100% консенсус – приемат ветото и това е", отсече Борисов, цитиран от iNews.bg.

До края на тази година ще има обща концепция за пространствено развитие. Това каза председателят на Комисията по регионална политика и местно самоуправление в парламента Любен Татарски. Той припомни, че до момента такъв документ не е имало.

Според депутата 98 от общините се водят планински, което е близо 40 на сто от населените места. "Около 22% от населението в България живее в тези общини. След приемането на закона и ветото нашите общини реагираха като ужилени. Имаше декларация от Националното сдружение на общините. Основният проблем не е само екологичният. Проблемът по отношение на изграждане на спортните обекти не е само екологичен, а има икономически, социален и демографски проблем”, каза още Татарски.

"В 20-годишния преход приватизацията, безконтролното застрояване на черноморското крайбрежие, заменките в горския фонд бяха онези тежки, несправедливи капки, които напълниха чашата на народния гняв", заяви по време на обсъждането Димчо Михалевски от "Коалиция за България", информира БГНЕС. Той направи следното предложение: "Да инициираме Закон за планинските територии. Да го създадем до есента. Отношението към планинските територии е също и за това - младите хора да могат да отглеждат децата си, да има къде да учат, да има къде да работят и почиват".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...