Над 1 млн. леки автомобили в страната се движат на дизел. 1,7 млн. пък са бензиновите коли, сочат данните на МВР към 1 юли.
Общо регистрираните у нас автомобили са 2,9 млн. От тях 150 000 са едновременно на бензин и газ. Само с газ са едва 146 леки коли, а комбинацията между дизел и електричество се среща при едва 25 автомобила. Малко по-разпространени са превозните средства с бензин и електричество – 718. С бензин и природен газ пътуват 8 953 коли,а само с природен газ са 713 автомобила.
Автомобилите имат основен принос за замърсяването на въздуха в София, Велико Търново, Ловеч, Стара Загора и Бургас, информират от МВР. Това се дължи най-вече на дизеловите коли, които са най-големият замърсител. На второ място по замърсяване е автомобилният бензин. На трето място са тези с пропан-бутан.
Най-чистото гориво, от екологична гледна точка, е природният газ. Възможно най-екосъобразният вариант е използването на електрически превозни средства, при които не се отделят емисии на замърсители, но в този случай има значение по какъв начин е произведена електрическата енергия, коментираха специалистите, предаде БТА.
Справка на МВР показва, че у нас са регистрирани едва 81 леки автомобила само с електрически двигател. С биогориво пък се движат едва пет леки автомобила в страната.
Към момента само в Закона за местните данъци и такси съществуват предвидени разпоредби за данъчни облекчения, които са обвързани с евростандартите за емисии от двигателите на автомобилите. От Министерски съвет са предприели стъпки за изготвяне на нов план за насърчаване производството и ускореното навлизане на екологични превозни средства, информира iNews.bg.