Общо 10 332 нови автомобила са били закупени в периода от януари до края на юни в България, сочат данните на Асоциацията на автомобилните производители в Европа (ACEA). Така страната ни бележи ръст в рамките на над 15% за разлика от същия период на 2013 г. Тогава броят на продадените нови коли е бил 8971. Изчисленията показват, че този вид търговия се развива със сериозни темпове у нас, като надвишава значително средните темпове на растеж в Европейския съюз (ЕС), които са малко над 6%.
Заедно с това увеличение е отчетено и при покупките на нови возила за юни месец 2014г. За този период те са били 2052 броя, като това е с 5,6 на сто повече, отколкото през същия период на миналата година. Тогава продадените коли са били 1944.
Като цяло в рамките на ЕС закупуването на нови автомобили продължава своята тенденция на растеж за десети пореден месец. От ACEA подчертават, че това е най-дългият такъв период през последните четири години, съобщи WBP online.
Всички коли, които са били регистрирани в страните-членки за месец юни, са в размер на повече от 1, 189 млн. броя. Сравнено с предходния май месец това е нарастване с 4,5 на сто на годишна база. За първите шест месеца на 2014 г. пък броят на закупените нови возила е надхвърлял 6, 622 млн. броя.
Най-голям ръст на пазара на нови коли за разглеждания период е бил отчетен в Испания. Той отбелязва увеличение с цели 23,9%. Този във Великобритания регистрира нарастване с 6,2 %, а този във Франция – с 2,5%. Продажбите в Германия пък са се свили с 1,9 на сто.
През изминалия месец юни в границите на Европейския съюз най-много автомобили е пласирала марката Mitsubishi. Тя бележи ръст от 55 на сто на годишна база. Значително увеличение с над 23% бележат продажбите на Renault Group. Компанията е продала 141 636 броя през юни.
Добри резултати през последния месец показва Fiat. При тази фирма ръстът на закупените нови возила е в рамките на повече от 7%. От своя страна продажбите на американската компания GM Group в Европейския съюз продължават да се свиват. През юни месец те са спаднали с 2,5 на сто.