Над 18% от българите до 30 години нито работят, нито учат

07.04.2023 | 15:45
по статията работи: econ.bg
Над 18% от младите българи от 15 до 30 години нито работят, нито се образоват, което създава голямо предизвикателство пред икономиката. Това заяви ръководителят на Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент Петър Витанов
Над 18% от българите до 30 години нито работят, нито учат
Снимка: под лиценза на creative commons

Над 18% от младите българи от 15 до 30 години нито работят, нито се образоват, което създава голямо предизвикателство пред икономиката. Това заяви ръководителят на Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент Петър Витанов при откриването на кръгла маса на тема „Работа за младите, младите на работа“. Витанов коментира, че страната ни е изправена от каскада от кризи.

България през последните години е изправена пред каскада от кризи - финансова, икономическа, здравна, но имаме и още един - буквално една демографска катастрофа, която се характеризира с намаляване на раждаемостта и високи стойности на емиграция, което създава основен буквално пред работната сила, защото без качествена работна сила имаме срив в икономиката. Буквално цели сектори са заплашени.

Над 140 хиляди младежи не са заети и не участват в никакви форми на обучение, заяви заместник-министърът на труда и социалната политика Емил Мингов на кръгла маса в София на тема „Работа за младите, младите на работа“. По думите му това е огромен резерв, въпросът е да можем да го раздвижим. Мингов отбеляза, че идва летният сезон и в ресторантьорството и хотелиерството няма кадри.

Ние сме изправени пред нееднородна маса младежи, които не работят и не учат, посочи той и допълни, че една част са в уязвимо положение, включително от ромската общност, и друга част, които, въпреки всичко, не желаят да работят.

По отношение на първата група, заместник-министърът каза, че в момента се разработва модел на центрове в самите ромски общности, където роми да говорят с младежите и да разберат какво може да ги активира и да разбият модела, при който работят нерегламентирано и взимат социални помощи.

Мингов коментира, че при втората група безработни младежи има огромен проблем да се разбере защо не искат да работят и да учат. Той отбеляза, че според социологическо проучване България е на трето място след Гърция и Италия по брой младежи, които са издържани от родителите си до 35-годишна възраст. Те имат средствата, които им позволяват да съществуват, без да работят, отбеляза Мингов. Сега има кампания „Яко е да се работи“ с цел да им покажем, че има и друг начин, по който можеш да съществуваш, съобщи той. 

Имаме феномен - намаляваща безработица и огромно търсене на работна ръка, коментира заместник-министърът. В момента хората се редят на опашка за добър плочкаджия, посочи зам.-министърът.

"Един плочкаджия взима повече от министър-председател. Защо не искат да работят тази работа? Това трябва да го разберем“, коментира Емил Мингов. Може би не е престижно да си плочкаджия, допусна той, но добави, че това може да зависи и от начина, по който е представена дадена професия.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...