Направиха първото частно ВиК в балчишкото село Рогачево

22.02.2008 | 16:12
по статията работи: Апостол Апостолов
Инвестицията само за един сондаж от 1 200 метра е около 1,2 млн. лева. В тях не влиза стойността на тръби, помпи, резервоари и водопроводи
Направиха първото частно ВиК в балчишкото село Рогачево

Архитект направи частно ВиК в България. Модерното водно стопанство е в балчишкото село Рогачево и ще обслужва 3 ваканционни селища край Албена. Трите миникурорта са собственост на архитект Цветан Георгиев.
Неговата фирма "Екопроект", Русе, е единствената, подала документи, с които иска разрешение да продава вода, пише в. 24 часа, цитиран от Балчик Инфо .

Рогачево се намира на 2-3 км от морето и на 2 км от Албена. Към терените в землището на селото има огромен интерес заради богатата природа и близостта до морския бряг. Според кмета Кирил Мирчев, в околностите се строят поне 20-ина вилни селища. Кореняците местни жители са 170 души. През лятото обаче, там се преселват над 2 хил. души и водните обеми не достигат. Налягането на питейната течност пада много и на практика водата не стига до кранчетата. Отделно от това етернитовите тръби на държавната ВиК мрежа аварирали непрекъснато. Случвало се хората да стоят и по 2 седмици без вода заради повреди.

"Аз съм архитект. Обстоятелствата в Рогачево ме принудиха да стана и воден оператор", разказа и бъдещият собственик на частното ВиК Цветан Георгиев. Около 30% от къщите във вилните му селища Екостар 1, 2 и 3 били вече продадени. Купили ги българи, англичани, руснаци, украинци. Новите собственици вече имали и нотариални актове.

По закон обаче обектите могат да бъдат издадени само, ако към тях има водопреносна мрежа. Етернитовата система в селото била много остаряла. Освен това, ако искаш да се включиш към нея, трябва да копаеш през зимата. Иначе курортистите ще останат без вода.

Архитект Георгиев намерил друго решение. Направил два сондажа край Рогачево, като изкарал за тях всички необходими по закон документи. Свързал новопостроените вилни къщи със сондажите и прокарал 1400 м водопреносна система. Използвал най-качествения материал за тръбите.

"Ситуацията всъщност е много сложна и аз загубих три години и половина в регистрации и в изготвяне на документи за приемане на водопроводи, полагане на тръби, право на преминаване, доплащане към общината и какво ли не. Документацията е една огромна купчина", разказва предприемачът.

Инвестицията само за един сондаж от 1 200 метра е около 1,2 млн. лева. В тях не влиза стойността на тръби, помпи, резервоари и водопроводи, Обектите, за които Георгиев имал строително разрешение, пък били около 80 хиляди квадратни метра.

"Ако не бях направил сондажите, щеше да бъде една куха инвестиция", обяснява архитектът.

Терминът частен водопровод обаче не бил най-точният, защото архитект Георгиев регистрирал в съда фирма "Екопроект" с предмет на дейност водоснабдяване.

"Аз съм юридическо лице като ВиК в Добрич или във Варна и това е разрешено от закона. Не мога да бъда спрян да го направя, защото има закон за конкуренцията, за монопола и т.н.", обяснява бизнесменът.

Двата частни сондажа вече са пред завършване. За една секунда от тях се вадят 33,6 литра вода.  При държавното водоснабдяване помпените станции в селото дават 7-8 литра в секунда, от тях 4 литра се губят по трасето, казва кметът на Рогачево Мирчев.

"Калкулациите ми показват, че цената, на която мога да продавам, би могла да е  с 10-15 стотинки по-ниска от държавната Освен това според изготвените анализи е много по-качествена от тази, която пием в момента", разкри Цветан Георгиев.

В неговото водно стопанство всички калкулации, цялото осчетоводяване, се извършвали по електронен път. Не се налагало да минава инкасатор. Включен бил специфичен софтуер, направен според всички европейски изисквания. При авария просто светвала червена сигнализация, която показвала каква е точно повредата и къде е станала.

Георгиев подчерта, че няма никакво намерение да продава вода на съселяните си. Сондажите били изцяло за неговите вилни селища.

"Както знаете, в България към официалния водомер винаги има и втора тръба. Това означава, че при мен ще се вижда на монитора, че са изразходвани 10 кубика, а абонатите ще ми се издължават за 3. Хем ще плащам крадени обеми, хем ще ме изкарат спекулант. Затова нямам никакво желание да продавам вода в селото", отсече Цветан Георгиев.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...